Press "Enter" to skip to content

Pracuj jako strażnik miejski w Straży Miejskiej

Strażnicy miejscy pracują w Straży Miejskiej i to tam możesz szukać zatrudnienia. Jednostki znajdują się w większości dużych, choć nie tylko, miast. W obrębie dużego miasta takich jednostek może być nawet kilka lub kilkanaście. Musisz śledzić ogłoszenia o naborach oraz spełniać wymagania. Szczegóły opisaliśmy w artykule Strażnik Miejski – jak zostać? Niekiedy Straż Miejska ogłasza nabory w całym mieście lub tylko chce uzupełnić braki kadrowe w kilku jednostkach. Straż Miejska to też urząd. Potrzebuje pracowników tego typu i jest to miejsce, w którym możesz pytać o zatrudnienie jeśli masz wykształcenie i zamiłowania administracyjne.

Strażnik miejski – Czy Straż Miejska jest w każdym mieście?

Nie. O ile miasta wojewódzkie nadal decydują się na utrzymywanie Straży Miejskiej, o ile coraz więcej nieco mniejszych, choć wciąż sporych, miast od niej odchodzi. W ciągu kilka lat, między 2012 a 2018 rokiem, liczba jednostek spadła o setkę jednostek. Nie zrażaj się jednak. Wciąż nawet mniejsze gminy miejsko – wiejskie decydują się na jej utrzymywanie, choć pod nazwą Straż Gminna.

Strażnik miejski – Kiedy na emeryturę?

Straż Miejska nie jest zaliczana do służby mundurowej. A zatem nie przysługują Ci te same uprawnienia emerytalne co funkcjonariuszom Policji lub wojska. Podlegasz pod te same uwarunkowania co większość pracowników w Polsce i na swój wiek emerytalny czekać musisz odpowiednio będąc kobietą do 60, a mężczyzną do 65 roku życia. Choć trwają usilne starania środowisk strażników miejskich, by ten stan rzeczy się zmienił. Na chwilę obecną pracować musisz tyle, co inni.

Strażnik miejski – Czy możliwa własna działalność?

Straż Miejska to urząd państwowy. Nie podlega on uwarunkowaniom rynkowym ani konkurencji. Jego finansowanie pochodzi z pieniędzy publicznych i ustalane jest przez rady gminy. Straż Miejska posługuje się wyłącznie swoimi, wyszkolonymi i doświadczonymi pracownikami. Nie ma praktyki zatrudniania funkcjonariuszy w formie umowy innej niż o pracę. Tym samym własna działalność gospodarcza w tym zawodzie nie jest możliwa. Choć zdarza  się, że samorządy korzystają z usług firm ochroniarskich lub samodzielnych pracowników ochrony w celu zabezpieczenia ulic, imprez masowych albo konwoju cennych przedmiotów.

Strażnik miejski – Czy możesz sobie dorobić?

Czy zatem możesz w jakikolwiek inny sposób zarabiać? A może musi Ci wystarczyć urzędnicza pensja? Pewne okienko istnieje. Możesz prowadzić działalność zarobkową lub nawet gospodarczą, jeśli nie koliduje ona z Twoją pracą służbową, nie wpływa na nią i nie powoduje konfliktów interesów. Jednak istnieje spory haczyk. Podobnie jak w przypadku policjantów, na taką działalność musisz mieć pisemną i wyraźną zgodę przełożonego. Jest nim komendant Twojej jednostki. Co ważne, samo podejrzenie o stronniczość lub interesowność w Twojej równoległej pracy zarobkowej skutkuje usunięciem Cię ze Straży Miejskiej. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *