Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia weterynarz?

Weterynarz na pewno pracuje z poczucia misji i miłości do zwierząt. Jednak nie przeskoczymy faktu, że żyć z czegoś trzeba. A zatem też zarabiać. Czy praca weterynarza jest dostatecznie intratna? Sprawdź nasze ustalenia.

Weterynarz – Specjalizacje zawodowe

Jednym z czynników, które mogą podnieść Twoje zarobki jest wyrobienie sobie specjalizacji zawodowej. Potrzebujesz do tego minimum dwuletniej praktyki, zaliczenia kursu oraz złożenia wniosku do Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii. Specjalizacje, które możesz wybrać to między innymi choroby koni, rozród zwierząt, choroby trzody chlewnej, psów, kotów, drobiu i ptaków ozdobnych. Podobnie wybrać możesz chirurgię lub radiologię weterynaryjną, diagnostykę laboratoryjną, epizootiologię albo higienę zwierząt przeznaczonych na ubój w rzeźni.

Weterynarz – mediana zarobków

Oczywiście wysokość zarobków może się różnić w zależności od miejsca, w którym pracujesz oraz zakresu działalności, którą wykonujesz. Przeciętnie jednak w Polsce jako weterynarz zarobisz 4220 zł brutto. To mediana, a zatem oznacza to, że połowa wszystkich przedstawicieli tego zawodu zarabia w przedziale 3390 zł a 5340 zł brutto. Oznacza to, że zarobki weterynarza wynoszą w okolicach lub powyżej średniej krajowej. Pozostała połowa fachowców dzieli się na tych, którzy zarabiają powyżej i poniżej tego pułapu. Część z nich pracuje w kilku miejscach, co powoduje, że miesięcznie na swoim koncie widzą nawet 10 000 zł.

Ile zarabia weterynarz w ZOO?

To gabinety, a ile możesz zarobić jako opiekun zwierząt w ZOO? W końcu masz do czynienia z groźniejszymi i obcymi nam geograficznie stworzeniami. Które niekiedy chorują na specyficzne schorzenia, zdolne przenosić się na ludzi. Cóż, weterynarze w ZOO nie są zazwyczaj zatrudniani na etat. Jedynie do określonych celów, a zatem nie spędzają tam magicznych 8 godzin. To powoduje, że zarobki wydają się nieco niższe niż przeciętnie zarabia weterynarz – okolice 2000 do 4500 zł brutto.

Usługi weterynaryjne – parę słów o cenach

Może ceny usług weterynaryjnych nie są aż tak wysokie jak te, które dotyczą ludzi. Lecz nadal nie należą do najniższych. Zależą one od renomy lekarza oraz wielkości ośrodka. I mają dość istotny wpływ na to, ile zarobisz jako weterynarz. Przykładowo wizyta kontrolna to koszt około 30 – 100 zł. Od 100 zł z kolei zaczynają się ceny wizyty domowej. Odebranie porodu to koszt 100 – 120 zł za godzinę. Odrobaczanie 50 – 70 zł. Czyszczenie zębów lub uszów to koszt 10 – 150 zł. Założenie środka antykoncepcyjnego kotce lub suczce to koszt 45 – 65 zł. Zaś, jeśli zajdzie przykra potrzeba uśmiercenia zwierzęcia – koszt wynosi wtedy 20 – 200 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *