Press "Enter" to skip to content

Weterynarz na etacie czy we własnej klinice weterynaryjnej?

Pasja do pomagania zwierząt oraz świetne przygotowanie zawodowe to początek. Trzeba jeszcze znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Gdzie możesz pracować jako weterynarz. Oraz jak funkcjonuje własna działalność gospodarcza tego typu?

Weterynarz – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w placówkach, w których leczone są zwierzęta. To przede wszystkim państwowe lub prywatne gabinety, kliniki i przychodnie weterynaryjne. Zarówno dla tych małych, domowych zwierząt, jak i dużych, hodowlanych. Miejsce pracy może czekać na Ciebie też w inspektoratach weterynaryjnych, stacjach sanitarno – epidemiologicznych, w laboratoriach lub firmach farmaceutycznych. Oprócz tego weterynarze potrzebni są w ogrodach zoologicznych, fermach hodowlanych, rzeźniach. A także w firmach, które zajmują się agrobiznesem lub badaniem produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Ale możesz spróbować też sił jako właściciel własnej firmy weterynaryjnej. Najczęściej wybieranym sposobem jest otworzenie gabinetu.

Weterynarz – Własny gabinet

Jeżeli dorobiłeś się tytułu lekarza weterynarii (jak to zrobić piszemy w artykule Weterynarz – jak zostać?), możesz otworzyć własną działalność. Obarczona ona jest jednak pewnymi ograniczeniami. Nie tylko samo jej funkcjonowanie – pomoc zwierzętom nie powinna mieć granic. Istnieje jednak kilka istotnych różnic pomiędzy Twoją działalnością a gabinetami lekarskimi dla ludzi. W takim zakładzie możesz prowadzić dotychczasową działalność lecznicą, ale i pielęgnacyjną. Może być to szczególnie popularne w małych miejscowościach, gdzie dostęp do innych tego zakładów jest ograniczony.

Weterynarz – Wstępne wymagania

Żeby otworzyć po prostu swój gabinet nie jest wymagana żadna dotychczasowa praktyka zawodowa. Potrzebujesz jedynie odpowiednio dostosowanego lokalu, sprzęt oraz załatwienia formalności. Na pewno przyda Ci się aparat RTG, sterylizator oraz dobrze wykonany stół chirurgicznych. Oprócz tego musisz kupić pierwszy zapas leków. To pojedynczy gabinet. Chcą rozbudować działalność, wymagana jest od Ciebie już odpowiednio długa praktyka. W przypadku przychodni to już rok. Lecznica 2 lata, klinika minimum 5 lat. Podobnie jak laboratorium diagnostyczne.

Weterynarz –  Czy możesz reklamować swoje usługi?

Jako prywatny właściciel gabinetu weterynaryjnego funkcjonujesz na rynku jak każdy przedsiębiorca. Niestety, członkostwo w Okręgowej Izbie Lekarsko – Weterynaryjnej oraz inne przepisy nie pozwalają Ci na prowadzenie regularnej kampanii marketingowej swojej działalności. Możesz umieszczać informacje na temat istnienia swojej placówki oraz świadczonych tam usług. Możesz podać dane kontaktowe oraz adres. Taka informacja nie może mieć jednak znamion reklamy. Nie możesz podawać tam cen ani organizować promocji. Dodatkowo nie możesz drukować i rozsyłać ulotek, poza miejscem pracy. Nie możesz rozklejać plakatów ani reklam swojego zakładu – wyjątkiem jest okres obowiązkowych szczepień. Na budynku swojej siedziby musisz umieścić tablicę zawierającą logo izby lekarsko – weterynaryjnej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *