Press "Enter" to skip to content

Jak zostać weterynarzem?

Opieka nad zwierzętami to jeden z wyznaczników poziomu cywilizacyjnego społeczeństw. To właśnie stosunek do nich pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi. Ale zwierzęta też chorują i potrzebują swojego lekarza. Jest nim weterynarz. Kochasz zwierzęta i chciałbyś nieść im pomoc? Zobacz, w jaki sposób możesz zostać takim „lekarzem od piesków i krówek”.

Weterynarz – Predyspozycje zawodowe

Przede wszystkim główną Twoją kompetencją powinna być miłość do zwierząt i poczucie misji. To praca co prawda nie z ludźmi, ale także z żywymi istotami, które czują ból. Wymagają one niejednokrotnie troski podobnej do tej, jaką okazujemy osobom starszym lub niepełnosprawnym. Pod tym względem nieco będziesz miał podobną pracę do lekarza. Do tego musisz być przygotowany na to, że weterynaria to bardzo rozległa i specjalistyczna dziedzina wiedzy. Oprócz tego praca z chorymi lub zranionymi zwierzętami wymaga od Ciebie odporności na stres i pracę pod presją. Nie unikniesz widoku krwi, pokaleczone i cierpiącego zwierzęcia. Dlatego oprócz empatii potrzebujesz też potrafić, gdy trzeba, zachować zimną krew.

Technik weterynarii

Pierwszym szczeblem w hierarchii zawodowej weterynarza jest absolwent odpowiedniego technikum. Cykl nauczania w tej szkole średniej trwa 5 lat i przygotowuje Cię do podstawowych czynności zawodowych. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących będziesz miał do zaliczenia też szereg zagadnień dotyczących weterynarii. Nauczyciele opowiedzą Ci o anatomii zwierząt i tego, w jaki sposób żyją. Dowiesz się o tym jak zwierzęta się odżywiają i rozmnażają. Do tego będziesz uczył się o chorobach, które mogą je trapić. A także o tym jak skutecznie je leczyć i opiekować się nimi. Oprócz tego będziesz musiał zaliczyć praktyki zawodowe. Odbywać się będą w przychodniach, lecznicach, ale też niekiedy i w zakładach mięsnych lub gospodarstwach rolniczych. Część zagadnień, których będziesz się uczył dotyczyć będzie też żywności pochodzenia zwierzęcego, marketingu i zarządzania firmą. Po wszystkim czeka Cię opcjonalna matura i egzamin zawodowy. Po jego zdaniu możesz tytułować się dumnym technikiem weterynarii.

Weterynarz – studia

Technik weterynarii to jednak ograniczona forma wykonywania tego zawodu. Piszemy o tym szerzej w artykule Weterynarz – jak wygląda praca? Prawdziwa zabawa zaczyna się od tytułu lekarza weterynarii, a taki zdobyć możesz tylko na drodze wyższego wykształcenia. Studia medycyny weterynaryjnej trwają 11 semestrów, co wynosi około 5,5 roku. Nie musisz mieć ukończonego technikum weterynaryjnego. Wystarczy dobrze zdana matura. Program studiów obejmuje rozszerzone zagadnienia z zakresu biologii, chemii, anatomii i fizjologii zwierząt. Do tego histologia, embriologia, genetyka, farmakologia i chirurgia zwierzęca. Poznasz zasady chowu i hodowli zwierząt, sposób ich żywienia i leczenia. Pomyślna obrona pracy dyplomowej daje Ci prawo do tytułowania się lekarzem weterynarii.

Weterynarz – Wykonywanie zawodu

Niestety, zdane studia to jeszcze nie moment, by w pełni wykonywać zawód weterynarza. Potrzebujesz do tego specjalnego uprawnienia wydawanego przez Krajową Izbę Lekarsko – Weterynaryjną. Wystarczy, że zwrócisz się do nich z wnioskiem. Oni zbadają Twój dyplom, ocenią stan zdrowia. Do tego nie możesz być osobą pozbawioną zdolności do czynności prawnych, praw publicznych lub być skazanym.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *