Press "Enter" to skip to content

Instruktor tańca – etat czy własna firma?

Taniec fascynuje ludzkość od zawsze. Nie dziwne, że wciąż rzesze osób w różnym wieku i z różnym temperamentem chcą się go uczyć. Jako instruktor tańca możesz podejmować różne odmiany tego typu działalności. Pracować możesz w instytucjach kultury, współpracować z zespołem, świetlicą lub jako samotny strzelec. O tym, jak wygląda praca instruktora tanecznego, gdzie może się zatrudnić instruktor tańca i ile zarobi instruktor tańca, piszemy w inny miejscu. Jaka forma zatrudnienia jest korzystniejsza?

Instruktor tańca na etacie

Część pracodawców jest skłonna zatrudnić Cię jako instruktora tańca na pełnym etacie. W ten sposób zyskujesz w miarę stabilne zatrudnienie i świadczenia socjalne. Nie omijają Cię prawa urlopowe, emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne. Praca instruktora to oczywiście przede wszystkim nauka tańca. Są to zajęcia zadaniowe i podzielone na turnusy. Cykle godzin określa oferta danej placówki. Jednak Twoje obowiązki nie będą się na tym kończyć. Jako etatowy instruktor tańca będziesz też niekiedy musiał zajmować się organizacją tych zajęć. Opracowywaniem programu, przygotowywaniem sali, udźwiękowienia i sprzętu. Jeżeli pracujesz z zespołem lub instytucją kultury, szef będzie wymagał od Ciebie też przygotowywania ofert i organizację imprez. Na Twoje barki spadnie całe kierownictwo artystyczne, aranżacja występów, pozyskiwanie zainteresowania nimi. Godziny pracy rzadko kiedy odbywają się w standardowym rytmie tygodniowym. Często to praca w weekendy, wieczorami lub nocami. Bardzo często instytucje kultury są nieczynne w poniedziałki.

Instruktor tańca na samozatrudnieniu

Częstą praktyką w zawodzie instruktora tańca jest tzw. samo zatrudnienie. Wybór dobry dla freenlancerów. Polega to na założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. W takim wypadku współpracujesz ze zleceniodawcami jako podmiot, a nie osoba fizyczna. Zyskujesz w ten sposób korzystniejsze rozwiązania podatkowe oraz nie pozbawiasz się ubezpieczeń. Takie omijają Cię, jeśli zatrudniasz się na umowie o dzieło. Taka forma pozwala na elastyczność doboru miejsca pracy. Oraz miksowania ich – możesz połączyć w miarę regularną naukę dzieci rytmiki z wyjazdowymi kursami na przykład podczas wycieczek lub w sanatoriach.

Instruktor tańca – Własna szkoła tańca

Jeżeli masz więcej doświadczenia i – co nie mniej ważne – jakiś odłożony kapitał, możesz spróbować swoich sił na rynku. Otworzenie szkoły tańca daje Ci kontrolę nad sytuacją, swoim czasem i zakresem zadań. W ten sposób możesz kreować atrakcyjne oferty i poszukiwać niszy dotąd niezapełnionej na rynku. Musisz jednak pamiętać, że takie rozwiązanie to szereg perypetii urzędowych i organizacyjnych. Będziesz potrzebować pracowników, sprzętu i… klientów. Konkurencja między studiami tanecznymi jest bardzo duża. Sam też będziesz musiał zadbać o reklamę i renomę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *