Press "Enter" to skip to content

Instruktor tańca – jak zostać instruktorem?

Taniec jako praca jest bardzo pojemnym pojęciem. Możesz pracować jako artysta, najemny showman albo poświęcić swoją karierę zawodową przekazywaniu wiedzy i umiejętności innym. Instruktor tańca posiada praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat jednego lub wielu rodzajów tańca. Niczym nauczyciel, pokazuje jak wykonywać kroki i cierpliwie szlifuje talenty podopiecznych. W jaki sposób możesz zostać instruktorem tańca?

Instruktor tańca – Predyspozycje zawodowe

Praca instruktora tanecznego wymagać od Ciebie będzie oczywiście przede wszystkim umiejętności. Oraz solidny warsztat i przygotowanie. Ugruntowane, nabyte w drodze praktyki i doświadczenia. W końcu dla uczniów będziesz wzorem i modelowym przykładem danego typu tańca. Oprócz zdolności warsztatowych musisz pamiętać, że to praca z ludźmi. Potrzebne będą Ci podstawowe zdolności interpersonalne takie jak łatwość w nawiązywaniu kontaktów, życzliwość, empatia i cierpliwość wobec popełnianych błędów. Swoją wiedzę musisz potrafić przekazywać w sposób jasny i interesujący dla danego ucznia. Oprócz tego przyda się poczucie humoru, punktualność i sumienność.

Instruktor tańca – wykształcenie

Żeby dobrze uczyć tańca, samemu musisz po prostu to umieć. Talent, predyspozycje i zaangażowanie to wiele. Jednak zawód instruktora tańca podejmują osoby odpowiednio wykształcone. Naturalnym wyborem pozostają artystyczne szkoły średnie, szkoły baletowe oraz wyższe studia związane z tańcem i sztuką. Tam będziesz ćwiczył swoje zdolności fizyczne i manualne. Poznasz wiedzę teoretyczną dotycząca poszczególnych tańców, ich kontekst kulturowy i praktyczny. Ukończenie takiej szkoły udokumentowane jest dyplomem. Wyposażony w niego możesz szukać zajęcia na rynku pracy instruktorów i nauczycieli tańca. Więcej o tym, jak wygląda nauka w szkole baletowej piszemy w osobnym artykule.

Instruktor tańca – kursy zawodowe

Niekoniecznie musisz posiadać specjalistyczne i artystyczne wykształcenie. Wiele podmiotów organizuje kursy taneczne oraz kursy na instruktora tańca właśnie. Znajdziesz je w ofertach szkół tanecznych, wyższych uczelni, instytucji kultury oraz podmiotów prywatnych. Nawet jeśli jesteś tancerzem zawodowym, może brakować Ci pewnych umiejętności interpersonalnych, wiedzy na temat anatomii oraz metodyki pracy z dziećmi. Kursy na instruktora tańca przekazują również wiedze o rytmice, choreografii. Organizowaniu rozgrzewek, ćwiczeń siłowych, tańca solowego lub organizowania rekreacji. Istotnymi zajęciami będą też zagadnienia psychologiczne i społeczne. Ukończenie kursu skutkuje uzyskaniem dyplomów oraz odpowiednich certyfikatów.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *