Rozważając pracę jako instruktor tańca, zapewne zastanawiasz się, jak ona dokładnie wygląda. O tym, w jaki sposób możesz zostać instruktorem tańca oraz ile zarabia instruktor tańca, piszemy w osobnych artykułach. Sprawdź co na co dzień robią instruktorzy tańca w różnych miejscach zatrudnienia.
Spis Treści
Instruktor tańca — Gdzie szukać zatrudnienia?
Głównie pracować możesz w szkołach tańca oraz studiach tanecznych. Ta prowadzić będziesz kursy dla chcących nauczyć się tańca klasycznego, towarzyskiego albo nowoczesnego. Inne miejsca, które zatrudniają instruktorów tańca to domy kultury, placówki oświatowe, ośrodki kultury, a niekiedy też muzea. Często też zatrudnienie możesz znaleźć klubach zdrowia, na siłowniach, ośrodkach społecznych, statkach wycieczkowych lub w teatrach. Te i inne podmioty organizują niekiedy wyjazdowe szkoły tańca. Wtedy Twoja praca będzie w delegacji, w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym. Wielu instruktorów tańca pracuje też na własną rękę. Prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub szukają zleceń jako freelancer. Odwiedzają domy lub firmy klientów i tam udzielają swoich usług.
Jak wygląda praca instruktora tańca?
Organizacja pracy uzależniona jest od systemu. Przeciętna nauka tańca zajmuje około 20 – 30 godzin tygodniowo. Nie jest to jednak wszystko, co instruktor tańca robi w ramach swojej pracy. Często sam będziesz musiał ćwiczyć i doszkalać się. Najlepiej rano, ponieważ zajęcia często są organizowane po południu lub wieczorem. Przeważnie w okolicach godziny 17 – 22. Jedna lekcja może trwać nawet półtorej godziny. Jest to czas spędzony na dużym wysiłku fizycznym. Będziesz musiał wykonywać swoje kroki precyzyjnie, ponieważ na Tobie wzorować będą się uczniowie. A ci są coraz bardziej wymagający i świadomi tego, czego oczekują za swoje pieniądze. Potrzebna będzie Ci cierpliwość i życzliwość w podejściu do klientów, którzy niekiedy będą popełniać bardzo podstawowe błędy. Nie wolno wtedy irytować Ci się ani na nich obrażać – nasz klient nasz pan.
Instruktor tańca — Wyposażenie pracy instruktora
Instruktor tańca musi zadbać o wszystko – muzykę, salę oraz przygotować układy. To nie nauczyciel szkolny, który dostaje wytyczne programu nauczania. Sam musi opracować kurs, stopnie trudności oraz metodologię nauczania. Do tego musi zadbać o podkłady muzyczne i odpowiedni rytm. Ćwiczenia nie mogą nadwyrężać ciała uczniów – to mogłoby narazić ich na kontuzje. Dobry instruktor tańca ma więc własny sprzęt i know-how.
Rozwój zawodowy instruktora tańca
Taniec zmienia się, pojawiają się nowe trendy i pomysły. Twoi klienci też chcą być na bieżąco. Dlatego jako instruktor tańca nie możesz bazować jedynie na wiedzy, którą posiadałeś lata temu. Instruktorzy tańca też się uczą i doszkalają. Wybierają się na kursy, niekiedy zagraniczne, które rozwijają ich zawodowo. Pokazują nowe kroki, techniki nauczania i wiedzę teoretyczną. W ten sposób stajesz się atrakcyjniejszy na rynku pracy oraz wyrabiasz swój profesjonalizm.
[…] Instruktor tańca – jak wygląda praca?Instruktor tańca – jak wygląda praca?29 kwietnia 2020 […]
[…] Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/instruktor-tanca-jak-wyglada-praca/ […]