Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca doiciela węży? Herpetolog zoolog

Dojarz węży to specjalista zoolog, który potrafi wydobywać jad z węży i ​​innych jadowitych gadów w celu wytworzenia odtrutki lub do użytku w jadu badaniach medycznych. Doiciel węży to mało spotykane zajęcie w Polsce, jednak dla wielu wielbicieli terrarystki bardzo interesujące.

Co robi doiciel węży? Jak wygląda dojenie węży?

Dojarz węży to typ herpetologa, który z kolei jest typem zoologa. Ludzie pracujący w tej wysoce wyspecjalizowanej dziedzinie wydobywają jad z węży i ​​innych gadów, które wytwarzają jad, który może powodować choroby i śmierć. Są specjalnie przeszkoleni w obchodzeniu się z wrażliwymi i chronionymi zwierzętami, które często są objęte ochroną prawną. Aby zostać dojarzem węży, trzeba wiele lat nauki.

Po co pobiera się jad? Istnieją dwa główne cele ekstrakcji jadu

Po pierwsze, taki jad ma potencjalne właściwości badawcze. Biolodzy mogą poszukiwać określonych markerów genetycznych lub atrybutów jadu do przetestowania w szeregu zastosowań medycznych. Zabiegi i kuracje często mogą pochodzić z najbardziej zaskakujących miejsc. W szczególności jady są używane do leczenia zakrzepów krwi, zwalczania ciśnienia krwi i zmniejszania ryzyka zawału serca. Drugim głównym powodem wydobywania jadu są procedury awaryjne. Ugryziony przez węża pacjent może mieć tylko kilka godzin życia bez podania odpowiedniego leczenia. Dojarze węży pobierają jad, aby lekarze mogli stworzyć środek przeciw jadowi do leczenia osoby dotkniętej chorobą.

Jakie jest zadanie dojarza węży?

Zadaniem dojarza węży jest wydobywanie jadu z węży w bezpieczny sposób, tak aby naukowcy mogli go wykorzystać do tworzenia różnorodnych leków. Leki te pomagają w leczeniu zakrzepów krwi, wysokiego ciśnienia krwi i zawałów serca. Jad jest również używany do tworzenia antytoksyny, która jest antidotum na ukąszenia węży.

Dojarz wężów ma bardzo niebezpieczne zadanie polegające na wydobywaniu jadu węża

Dojarze węży mają środki bezpieczeństwa, które zapewniają, że jeśli zostaną ugryzieni, nie będzie to śmiertelne, jednak zdarza się, że doświadczeni dojarze mieli za sobą kilka ugryzień. Dojarz węży ma kilka narzędzi, które pozwalają mu bezpiecznie podnosić, przytrzymywać i chwytać węża. Dojarz węża złapie głowę węża, czasem z pomocą asystenta, i nakłoni go do ugryzienia krawędź szklanej fiolki. Na wierzchu szklanej fiolki zwykle znajduje się cienka gumowa nasadka. Kiedy wąż gryzie, guma odciąga cienką skórkę na zębach węża, co stymuluje uwalnianie jadu, jakby gryzł ofiarę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *