Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca petsittera?

Jako petsitter zajmować się będziesz opieką nad zwierzętami swoich klientów. Mogą być to różne zwierzęta – zamknięte w klatkach ptaki, rybki w akwarium, świnki morskie lub chomiki. Miażdżącą większość zleceń dotyczyć będzie jednak psów i kotów. Jak wygląda praca petsittera?

Petsitter – obowiązki i opieka

Twoja praca nieco przypomina opiekunkę do dziecka. Tym razem jednak pociechą nie będzie maluch, ale kot lub pies. Twoim zadaniem jest sprawowanie nad nim opieki w sposób uzgodniony z klientem. Może to odbywać się w domu klienta, u Ciebie w domu (lub siedzibie firmy) albo na świeżym powietrzu – w formie spaceru. Przeważnie klienci zlecają takie usługi w okresie, gdy sami muszą pracować lub po prostu chcą wyjechać i nie mogą zabrać zwierzaka ze sobą. W jaki sposób wygląda Twoja praca z psem lub kotem? Może być to spacer, karmienie, podanie wody, dotykanie zwierzęcia, głaskanie, przytulanie oraz po prostu spędzanie z nim czasu. Niekiedy zwierzę może wymagać umycia zarówno jego samego jak i kuwety, miski czy sprzątnięcia pozostawionych przez niego nieczystości. Bywają jednak trudniejsze przypadki – pies lub kot może być chory, lub niepełnosprawny. Twoim zadaniem jest wtedy dodatkowo opatrywanie go, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, specjalne karmienie. A nawet podawanie leków czy wykonywanie prostych zabiegów – do tego jednak musisz mieć dodatkowe uprawnienia weterynaryjne.

Petsitter – warunki pracy

Praca ma nieregularny charakter pod względem czasu wykonywania.  Może odbywać się o różnych porach dnia i tygodnia. Wielu klientów życzy sobie by zająć się ich psem lub kotem w okresach urlopowych, lub świątecznych. Sporą odpowiedzialność bierzesz na siebie, gdy zwierzaki zostają u Ciebie w domu lub w siedzibie firmy. Musisz stale być w pobliżu, przebywać tam i pilnować ich bezpieczeństwa i dobrostanu. Do niektórych czynności potrzebujesz zabezpieczyć się w formie rękawiczek czy nawet maseczki ochronnej – klient ma obowiązek powiadomić Cię o chorobach i potencjalnych niebezpieczeństwach ze strony zwierzęcia.

Petsitter – etyka zawodowa

Musisz też w pracy trzymać się kilku zasad. Choć miłość do zwierząt jest świetną predyspozycją, musisz pamiętać, że nie są to Twoje zwierzęta. Nie powinieneś nimi manipulować, sprawiać, że przesadnie się do Ciebie przywiązują. Lub stosując sztuczki zoopsychologiczne powodować agresję wobec swoich właścicieli. Gdy bierzesz zwierzę pod swoją opiekę, odpowiadasz za niego. Ponosisz odpowiedzialność za krzywdy, które go spotkały z Twojej winy lub wskutek Twojej nieuwagi. Nie możesz podawać mu preparatów szkodliwych lub uzależniających. Lub takich, których nie życzą sobie klienci. Podawanie leków czy wykonywanie zabiegów możesz robić tylko posiadając wspomniane uprawnienia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *