Press "Enter" to skip to content

Jak zostać petsitterem?

To, że od czasu do czasu niektórzy rodzice potrzebują usług opiekunki do dziecka nikogo nie dziwi. Niania zajmuje się maluchem, karmi go, zabawia i pomaga w nauce podczas gdy rodzice zmuszeni są zająć się pracą zarobkową. Co, jednak gdy drogi sercu jest również psiak albo kot?

Petsitter – kim jest?

Zwierzę także potrzebuje opieki i karmienia, zwłaszcza gdy jego właściciele zechcą wyjechać na wakacje. Ciężko zabrać ze sobą psa na dwutygodniowy zagraniczny urlop. Pozostawione samemu sobie zwierzę, zamknięte w domu, zwyczajnie będzie głodować lub może nawet zwariować. W takiej sytuacji pozostaje poproszenie o przysługę sąsiadów. Albo skierować się do specjalnego zwierzęcego opiekuna. Petsitter, zwany z angielska, to rodzaj zwierzęcej niani. Zajmuje się domowym psem, kotem, rybkami albo kanarkami pod nieobecność ich właścicieli. W zależności od kompetencji, może pełnić szerszy lub węższy zakres usług. Są osoby, które w ten sposób zarabiają na życie – pracować można stacjonarnie w ośrodku jak i bezpośrednio w mieszkaniach klientów. Myślisz, że to może być praca dla Ciebie? Jak zostać petsitterem?

Petsitter – wymagania zawodowe

Klasyczne rozumienie tego zawodu za granicą oznacza głównie opiekuna czworonogów takich jak pies i kot. Oznacza to, że chcąc w ten sposób pracować musisz wykazywać się zdolnościami i wiedzą na temat tych zwierząt. Formalnie, nie ma specjalnych wymogów dotyczących wykształcenia przy zwykłej opiece nad zwierzętami. Jeśli jednak myślisz o tej pracy poważnie, warto nieco się doszkolić. Organizowane są kierunkowe szkolenia z zakresu opieki nad zwierzętami – przede wszystkim psami i kotami, ale też innymi. Warte zainteresowania są też podstawowe kursy z behawiorystki zwierzęcej, psychologii zwierzęcej czy sposobów komunikacji z psem. Ważne, aby kursy uwzględniały też naukę rozpoznawania potrzeb zwierzęcia, jego pielęgnacji i udzielania pierwszej pomocy.

Petsitter – gdzie szukać klientów?

Pracy w tym zawodzie szukać możesz w schroniskach, hotelach dla zwierząt lub elitarnych salonach petsitterskich. Takich miejsc nie ma jednak zbyt wiele, dlatego większość psich opiekunów decyduje się na własną działalność. Klientów szukać możesz przede wszystkim reklamując się w internecie – portale ogłoszeniowe, społecznościowe czy strony stricte zrzeszające opiekunów do zwierząt i ich klientów. Najwięcej zleceń zdobyć możesz w sezonie urlopowym lub okresach świątecznych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *