Press "Enter" to skip to content

Petsitter na etacie czy własnej działalności?

W tym zawodzie pracować możesz etatowo w stosunkowo małej ilości miejsc. To przede wszystkim profesjonalne firmy petsitterskie. Mieszczą się w dużych miastach, są mało liczne, a przez to bardzo elitarne i wymagające wobec pracowników. Podobnie jak hotele czy przychodnie przygotowane pod potrzeby zwierząt. Pracodawcy w takich miejscach mają spore wymagania – interesują ich Twoje kompetencje, doświadczenie oraz wiedza na temat pielęgnacji i opieki nad zwierzętami. Niektórzy wręcz wymagać będą wykształcenia zootechnicznego, weterynaryjnego albo zoopsychologicznego, dobrego stanu zdrowia oraz wyrobienia sobie książeczki sanepidowskiej.

Petsitter – punkt widzenia klienta

Z racji, że takich miejsc jak dotąd nie powstało zbyt wiele w Polsce, Twoim głównym pracodawcą jest sam klient. To jego wymagania i uwagi będą Cię najbardziej interesowały. Klienci bywają bardzo różni i mają bardzo rozbieżne oczekiwania. Jedni korzystają usług petsittera sporadycznie i jedyne, czego potrzebują to nakarmienie zwierzęcia, pójście z psem na spacer lub wykąpanie go. Nie będą szczególnie zwracali uwagi na Twoje kompetencje formalne. Inni z klienci z kolei będą drobiazgowo prześwietlać Cię pod kątem ukończonych kursów czy doświadczenia. Jedni i drudzy z kolei będą Ciekawi opinii na Twój temat. Jeśli już polecili Cię poprzedni klienci, to już spory sukces.

Petsitter – własna działalność

Tę pracę możesz traktować jako zajęcie dodatkowe i pracować w oparciu o umowy zlecenia lub o dzieło. Albo pójść dalej i założyć działalność gospodarczą. To spore wyzwanie, zwłaszcza w obliczu niepewnej ilości klientów i zleceń w miesiącu. Wymaga też wyłożenia nieco pieniędzy na sam początek – warto wykupić ubezpieczenie od niektórych zdarzeń, które mogą Cię spotkać w pracy w kontakcie ze zwierzętami. Pierwszych klientów zdobyć możesz pytając o nich w punktach groomerskich, u lekarzy weterynarzy, czy w szkołach lub sklepach dla psów. Docelowo powinieneś otworzyć się na klientów internertowych. Pozwól im się znaleźć – własna, prosta witryna internetowa czy fanpage na Facebooku to podstawa.

Petsitter – czy potrzebna jest siedziba?

Do wielu typowych zleceń siedziba nie jest Ci potrzebna. Z klientami i ich zwierzakami spotykać możesz się bezpośrednio u nich w domu. Tam ich doglądasz lub odbierasz na spacer. Jeśli jednak uda Ci się wygospodarować we własnym lub wynajmowanym lokalu nieco przestrzeni, gdzie przez kilka dni lub tygodni mogą mieszkać zwierzęta – zyskasz w ten sposób nowych klientów, którzy wolą zostawić psiaka pod opiekę w choćby umownym hotelu dla zwierząt niż oddawać Ci klucze do swojego mieszkania. Z czasem możesz nawet rozbudować się i prowadzić prawdziwy motel dla psów, zatrudnić lub założyć spółkę z groomerem, zoopsychologiem czy zootechnikiem. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *