Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika samorządowego?

Początek zatrudnienia w jednostce samorządu terytorialnego zaczynasz nieco uroczyście. Wedle ustawy musisz złożyć przysięgę:

„Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”.

A następnie zostajesz zapoznany z wewnętrznymi regulacjami, musisz odbyć szkolenie z zakresu BHP i działań przeciwpożarowych. Zostajesz przydzielony do konkretnego wydziału lub komórki organizacyjnej. Podlegasz kierownikowi tego wydziału oraz oczywiście szefowi urzędu, oraz jego zastępcom. Praca wiąże się z prestiżem, wyzwaniami, ale i obowiązkami.

Pracownik samorządowy – obowiązki zawodowe

Ustawa o pracownikach samorządowych definiuje też Twoje podstawowe obowiązki zawodowe. Prócz tych oczywistych, jak przestrzeganie Konstytucji i ustaw oraz realizowaniu interesów samorządu, nakłada na Ciebie wymóg sumienności, bezstronności i sprawności. Jesteś zobowiązany do przestrzegania tajemnicy służbowej i chronionej ustawowo. Pracownik samorządowy winien zachowywać się godnie, zarówno w pracy jak i poza nią. Twoim zadaniem jest praca na rzecz samorządu, mieszkańców oraz realizacja ich konstytucyjnych praw do informacji – udzielanie informacji, udostępnianie dokumentów. Te bardziej konkretne obowiązki zawodowe zależą oczywiście od wydziału, w którym pracujesz. Jeśli to ochrona środowiska będziesz wydawał decyzje wodno-prawne lub rejestrował rzadkie gatunki zwierząt. Jeśli wydział zajmujący się planowaniem przestrzennym, budową dróg czy wodociągów – Twoje zadania będą związane właśnie z tym.

Poziom odpowiedzialności zależy od Twojego stopnia w wewnątrz urzędowej hierarchii oraz Twoich kompetencji. Niezależnie od tego, czeka Cię sporo dokumentacji, baz danych, wizyt w terenie, organizowania przetargów, ale też i niekiedy obsługi petentów, wydawania dokumentów takich jak prawo jazdy czy wydawania wiążących decyzji administracyjnych.

Pracownik samorządowy – warunki pracy

Praca urzędnika samorządowego jest na ogół uregulowana i stabilna. Twoje obowiązki zapisane są w umowie o pracę i w dużej mierze bardzo konkretne. Rozliczany jesteś z ich realizacji poprzez okresowe oceny Twojego kierownika wydziału. W tej pracy bardzo rzadko zmuszony jesteś do zostawania po godzinach albo wymaga się od Ciebie uczestnictwa w innych aktywnościach poza czasem pracy. Ten z kolei trwa ustawowe osiem godzin w ciągu dnia, niemal nigdy popołudniami lub wieczorami. Na ogół tez pracujesz w schludnym i wyposażonym w sprzęt biurowym gabinecie. Na ogół jest cicho i warunki pozwalają na skupienie się na pracy.

Nieco gwaru towarzyszy stanowiskom obsługującym petentów. Podobnie jak wtedy, gdy musisz pojechać w teren dokonać oględzin, dopatrywać prac budowlanych albo rozstrzygać spory. To praca w dużej mierze siedząca, przy wielu godzinach spędzanych na czytaniu dokumentacji lub wpatrywaniu się w ekran komputera.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *