Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca zaopatrzeniowca?

Podstawowym Twoim zadaniem jako zaopatrzeniowca jest zadbanie o stałe dostawy towarów, surowców, materiałów narzędzi czy rekwizytów. Niekiedy także źródeł energii albo innych mediów gospodarczy. Wszystkiego, co sprawia, że firma, w której pracujesz może funkcjonować w sposób płynny i niezakłócony brakami na magazynach. Nie zawsze chodzi o samo fizyczne dowiezienie materiałów do siedziby firmy. W niektórych przedsiębiorstwach zaopatrzeniowiec musi zadbać o całą logistykę – umowy, kontakt z kontrahentami, dopełnianie procedur i organizacja łańcucha dostaw.

Zaopatrzeniowiec – organizacja wewnętrzna w firmie

Wszystko zaczyna się w siedzibie firmy. W zależności od wewnętrznej organizacji i skali firmy możesz być samodzielnym zaopatrzeniowcem. Albo członkiem lub nawet szefem zespołu odpowiedzialnego za dostawy. Zaopatrzeniowiec jest stale w kontakcie z szefami działów wykorzystujących dostarczane surowce albo towary. Dostarczane przez nich informacje pozwalają Ci opracować strategię – co, ile i w jakim czasie konieczne jest do zaopatrzenia. To wymaga sporządzenia katalogu kontrahentów – hurtowni, sklepów, firm produkcyjnych, które są w stanie wyprodukować i zapewnić wystarczającą ilość potrzebnych towarów. Wiele pomagają systemy komputerowe – niektóre firmy korzystają wręcz z własnych, autorskich rozwiązań programistycznych. Wszystko w celu katalogowania danych, posiadania przejrzystych baz danych, które sprzężone są z komputerami pracowników innych działów. Elektronicznie przechowywane są też umowy oraz wrażliwe patenty.

Zaopatrzeniowiec – współpraca z kontrahentami

 Następnie musisz potencjalnych kontrahentów przeanalizować, prześwietlić i sprawdzić, czy są wiarygodni. Istotne jest porównywanie ofert oraz – w miarę możliwości – negocjowanie i dostosowywanie ich do potrzeb przedsiębiorstwa. Z racji tego, że prawdopodobnie umawiać będziecie się na duże liczby, firmy produkcyjne albo hurtownie są skłonne do preferencyjnych warunków. Oczywiście, jeśli Twoje zdolności negocjacyjne i swego rodzaju charyzma na to pozwalają. Współpraca z kontrahentami ma jednak kilka poziomów. We wszystkich najczęściej będziesz miał pewną autonomię w działaniu, lecz rozliczany będziesz z wyników. Od Ciebie zależy często dobór konkretnych dostawców. Na Twojej głowie jest ustalenie z nimi warunków współpracy, spisywanie umów oraz wszelkiej cyklicznej dokumentacji. To także wymaga pracy w ruchu – odwiedzanie siedzib firm współpracujących, osobiste kontakty z tamtejszymi działami sprzedaży i zaopatrzenia.

Zaopatrzeniowiec – dostarczanie towarów

Innym aspektem pracy zaopatrzeniowca jest fizyczne dowożenie towarów. Ma to zastosowanie zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach np. sklepach. Wtedy to właśnie Ty jesteś logistykiem, transportowcem i specjalistą w jednym. Taka praca polega po prostu na odwiedzaniu innych sklepów, fabryk albo hurtowni oraz fizycznym przywożeniu towarów lub materiałów do firmy. Następnie Twoim obowiązkiem będzie katalogowanie zakupionych dóbr, umieszczenie ich w magazynie w miejscach do tego przeznaczonych. To bywa bardzo istotnym kryterium – pracownicy innych działów wiedzą, w którym miejscu spodziewać się przeznaczonych dla nich towarów i w ten sposób cały proces logistyczny przebiega sprawnie. Wspomniane przez nas aspekty pracy zaopatrzeniowca to tylko przykłady. Wiele zależy od konkretnej działalności firmy, w której pracujesz oraz Twojego stanowiska pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *