Press "Enter" to skip to content

Zaopatrzeniowiec na etacie czy we własnej firmie?

Jako zaopatrzeniowiec pracować możesz we wszystkich firmach, placówkach i instytucjach, które magazynują oraz potrzebują stałego zaopatrzenia w surowce, towary czy zasoby. Są to wszelkiego rodzaju firmy handlowe, sklepy, magazyny, drukarnie, szpitale, fabryki czy nawet instytucje biurowe i charytatywne.

Zaopatrzeniowiec – warunki i środowisko pracy

Twoje miejsce pracy to będzie przede wszystkim dział zaopatrzenia. Zarówno w warunkach biurowych jak i bezpośrednio w magazynie czy na hali zadbać musisz o nie przerywalność dostaw i ich organizację. Wiele też czasu spędzisz w podróży – będziesz udawał się do siedzib swoich dostawców, hurtowni, firm produkcyjnych albo fabryk. A zatem praca będzie w ruchu, choć nie zawsze w pozycji stale siedzącej. Na ogół pracodawcy umawiają się z zaopatrzeniowcami na ustawowe osiem godzin pracy w ciągu dnia. Wyjazdy służbowe, delegacje czy dalsze podróże będą jednak dość częste, a zatem musisz być na to przygotowany. Tylko w małych przedsiębiorstwach będziesz jedyną osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie. Najczęściej stanowić będziesz część zespołu lub nawet jemu przewodniczył. W takiej grupie będą osoby odpowiedzialne za sam transport i pracę fizyczną, samo sporządzanie umów lub analizę ofert.

Zaopatrzeniowiec – możliwości awansu

W dziale zaopatrzenia można też robić karierę. Zwłaszcza w dużych firmach czy instytucjach naukowych, produkcyjnych, handlowych albo z zakresu ochrony zdrowia. Wraz ze stażem pracy oraz wzrostem doświadczenia i widocznym zaangażowaniem na rzecz firmy, wskoczyć możesz na stanowiska szefa działu zaopatrzenia. To jednak zwiększa nie tylko pensje, ale i odpowiedzialność i zakres obowiązków. W znacznie większej mierze wtedy na Twojej głowie będzie dopinanie umów z dostawcami oraz planowanie zakupów by zaopatrzenie przebiegało w sposób płynny.

Zaopatrzeniowiec – własna działalność

Choć miejsc do pracy jako etatowy zaopatrzeniowiec nie brakuje, być może zastanawiasz się, czy nie dałoby się pracować w ten sposób jako samodzielny przedsiębiorca. Cóż, niektóre firmy preferują umowy cywilnoprawne niż etat, a nawet – by optymalizować obciążenia podatkowe – prędzej nawiążą z Tobą współpracę, jeśli będziesz na samozatrudnieniu. Taka działalność zaopatrzeniowca – freelancera to pewien sposób na dorobienie sobie obok prowadzenia własnej firmy produkcyjnej czy handlowej. Na wolnym rynku możesz też sprawdzić się jako logistyk lub transportowiec – tym zawodom poświęcamy osobne cykle artykułów. Czy jednak ma sens firma stricte zajmująca się zaopatrzeniem? Tak, o ile ma stałego odbiorcę. Samo świadczenie usług dostarczania towarów jest na tyle czasochłonne, że sens ma jedynie w przypadku stałej umowy lub przetargu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *