Press "Enter" to skip to content

Jak zostać architektem? Predyspozycje na dobrego architekta

Zapewne w czasach dzieciństwa i szkolnych bawiły Cię budowle z klocków albo symulacje komputerowych budowli w grach. Zawsze przejawiałeś tę iskrę kreatywności, z której w marzeniach powstawał nowy dom albo drapacz chmur? Bycie architektem to odpowiedzialna i bardzo drobiazgowa praca. Każdy z nich potwierdzi Ci, że satysfakcja z widoku stojącego budynku, którego jest się autorem, jest bezcenna. Jak więc możesz zostać architektem?

Cechy, które posiada dobry architekt

Jak wspomnieliśmy, istotna jest tutaj ta kreatywność i wyobraźnia przestrzenna. Architekt musi przewidywać logiczne umiejscowienie poszczególnych elementów. Bardzo istotna jest cierpliwość i dokładność – zwykły szkic wymaga od Ciebie precyzyjnych ruchów i unikania pomyłek. Każdy milimetr ma znaczenie. Do tego musisz być dobry z matmy, fizyki oraz chemii – potrzebne jest tu sprawne liczenie, znajomość praw fizyki oraz materiałów, z których można budować. Praca architekta to także praca z ludźmi – będziesz spotykał się z klientami osobiście i starał się spełniać ich oczekiwania, które niekiedy będą zwykłymi zachciankami. W dyplomatyczny sposób będziesz musiał wytłumaczyć klientom, że niektóre ich dziwne pomysły nie są możliwe do realizacji.

Jak więc zostać architektem?

Niestety, nie jest to zawód, którego można nauczyć się samemu z kursu na YouTube. To zbyt odpowiedzialna profesja, by opierać swoją wiedzę na niesprawdzonych źródłach. Dlatego potrzebne jest odpowiednie wykształcenie. Dobrym podglebiem będzie wybór szkoły średniej, w której większy nacisk będzie kładziony na przedmioty ścisłe typu matematyka i fizyka, albo wprost przeciwnie – liceum plastyczne. Następnie studia wyższe. Tam poddane próbie zostaną Twoje zdolności manualne, plastyczne, ale i przekazana będzie Ci drobiazgowa i fachowa wiedza na temat zasad konstruowania budynków, materiałów, które należy używać i sposoby, w jaki zapiszesz swoje pomysł na papierze.

Możesz studiować na różnych kierunkach architektonicznych. Takie studia architektoniczne mają różne specjalizacje, w zależności od tego, co w przyszłości chciałbyś zawodowo projektować. Będziesz musiał odpowiedzieć sobie, czy interesuje Cię bardziej architektura wnętrz, całych budynków, a może krajobrazu? Urbanistyka i planowanie przestrzenne całych miast czy urządzanie pomieszczeń? Niezależnie od tego, czekać będą na Ciebie dość ciężkie i wymagające studia I stopnia i II stopnia. Te pierwsze kończą się tytułem inżyniera architektury, a drugie magistra inżyniera architektury.

Czy już po studiach mogę projektować autostrady?

Ukończenie studiów nawet II stopnia powoduje, że możesz pracować w firmach zajmujących się architekturą oraz jedynie pomagać przy projektach. By jednak zostać samodzielnym architektem, należy otrzymać zezwolenie na wykonywanie takiego zawodu. To wymaga specjalnego egzaminu oraz członkostwa w Izbie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wynika to z tego, że zawód architekta należy do tzw. grupy zawodów chronionych. Ustawodawca zaliczył go do tej grupy z powodu wyjątkowej odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *