Press "Enter" to skip to content

Sterowanie oświetleniem

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które niosą nowoczesne trendy technologicznie. A jednocześnie nieodłączny element instalacji typu smart home. O tym, jak interesujące to rozwiązanie i jakie wiążą się z nim korzyści, piszemy w innym naszym artykule. Dowiedz się więcej o sterowaniu oświetleniem w swoim domu i o tym, jak funkcjonuje ono, gdy dom został przez Ciebie obdarowany inteligencją. To, co jest fajne w tej usłudze to fakt, że jest łatwo montowana w praktycznie każdym domu i mieszkaniu. Oczywiście najlepiej zaplanować to już na etapie budowy – wtedy rozmieszczenie komponentów jest łatwiejsze. W już gotowych domach jest to bardziej pracochłonne, ale wciąż możliwe i dające te same korzyści.

Sterowanie oświetleniem — Jak taki system działa?

System sterowania oświetleniem składa się na szereg elementów, które muszą być odpowiednio i fachowo zamontowane, by ze sobą współgrać. Są to nadajniki, odbiorniki, przekaźniki i programatory. Ich wzajemna praca sprawia, że masz stałą komunikację między urządzeniami oświetleniowymi a Twoją wolą wyrażoną na przykład w aplikacji mobilnej. Wiele razy zdarza się przecież, że zapomnisz wyłączyć światło w pokoju i pójdziesz na cały dzień do pracy lub na uczelnię. Normalnie lampa czerpałaby prąd aż do Twojego powrotu, ale teraz wystarczy kliknięcie w telefonie i Twoje wydatki na prąd są bezpieczne.

Co jeszcze daje taki system oświetlenia w ramach smart home?

Chcąc w dwóch słowach streścić korzyści wynikające ze stosowania tego systemu, to można powiedzieć, że są to wygoda i bezpieczeństwo. To nie tylko łatwe wyłącznie światła w pokoju bez wstawania z fotela. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś daleko od wyłącznika światła, a musisz wyjść z pokoju po ciemku. Czyż nie o wiele wygodniej jest, gdy lampy mają czujniki ruchu, które zauważą Twoje kroki i rozświetlą Ci drogę. Brzmi świetnie, prawda? Taka sama funkcja przyda się, gdy Twój maluch obudzi się w nocy i będzie chciał iść po schodach w ciemnym korytarzu. Automatycznie też światło wyłączy się, gdy opuścisz pokój. W ten sposób światło w domu świeci się tylko wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne. Nie oznacza to jednak, że smart home blokuje Ci możliwości działania – światło nadal może być obsługiwane w sposób ręczny. Chodzi o wolność wyboru, wygodę, oszczędność i bezpieczeństwo.

Pozostałe zastosowania inteligentnego oświetlenia

Takie smart home oświetlenie można połączyć z systemem alarmów. To dobry patent na intruza. Złodziej wchodzi i gdy tylko przekroczy próg domu, światła natychmiast go demaskują. A to w połączeniu z monitoringiem daje łatwą możliwość zidentyfikowania go. Oprócz tego światło może być regulowane pod względem natężenia jasność, temperatury barwowej. Możesz w ten sposób dostosowywać swoje oświetlenie do pory dnia oraz pory roku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *