Press "Enter" to skip to content

Architekt za granicą – realia i zarobki

Zarobki architekta w Polsce opisaliśmy w osobnym artykule. Tym razem zajmiemy się stawkami i realiami, jakie obowiązują w innych krajach. Dla uporządkowania przedstawimy Ci to na przykładzie kilku krajów UE. W doborze danych kierowaliśmy się stawkami, na jakie może liczyć architekt z tytułem magistra. Dowiesz się, ile zarabiają pracownicy firm architektonicznych, ponieważ takie stawki są najbardziej ujednolicone w skali danego kraju. Pamiętaj też, że w innych krajach również istnieją zróżnicowania zarobków w zależności od regionu i wielkości miasta. Dlatego podane przez nas kwoty traktuj jako orientacyjne. Mówimy oczywiście o kwotach brutto.

Praca architekta w Belgii

Tuż po studiach liczyć możesz tam na 11 euro za godzinę. Do momentu uzyskania uprawnień, czyli po jakichś 2 latach, co pół roku stawka ta rośnie o około 2 euro. Jako architekt z uprawnieniami zarobisz tam 2200 euro na miesiąc. Po 10 latach liczyć możesz nawet na 3500 euro/msc.

Praca architekta w Hiszpanii

W przypadku tego kraju musisz mieć świadomość, że wciąż toczy się tam kryzys na rynku budowlanym i nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie da się tam zarobić. Tuż po studiach 1500 – 2000 euro na miesiąc brzmi nieźle, a po 5 latach liczyć możesz nawet na 3500 euro miesięcznie. Po 10 latach stawki dochodzą do 5000 euro.

Praca architekta w Wielkiej Brytanii

Jak podają dane brytyjskiego RIBA, stawki w tym kraju są dość stabilne i mało rozpięte. Świeżo upieczony absolwent zarabia około 1666 funtów na miesiąc. Następnie będą delikatnie rosły, aż do uzyskania uprawnień, gdy kwota miesięczna wynosi 2700 funtów. Po 10 latach pracy Twoje zarobki mogą wynieść nawet 3500 funtów na miesiąc.

Praca architekta w Niemczech

Tuż po studiach Twoje zarobki mogą wynosić około 2500 euro na miesiąc. Natomiast 3000 euro to zarobek, na który mogą liczyć architekci z 5-letnim stażem. A po 10 latach możesz liczyć przynajmniej na 3500 euro na miesiąc.

Praca architekta we Francji

W ciągu pierwszego roku od ukończenia studiów Twoje zarobki sięgać będą 1600 – 1900 euro na miesiąc. Jednak 5 lat praktyki pozwala liczyć na 2500 – 3500 euro/msc. Architekci z 10-letnim stażem liczyć mogą na 3000 – 4000 euro na miesiąc. Jak okazuje się rozstrzał 1000 euro pozostaje zachowany pomimo stażu pracy.

Praca architekta w Danii

W tym kraju istnieją odgórne wytyczne dotyczące tego, jak powinny wyglądać zarobki architektów. Absolwenci szkoły wyższej mogą liczyć na około 30 tysięcy koron na miesiąc. Po 4 latach stawka rośnie do 36 tysięcy koron miesięcznie. 7-letni staż pracy z kolei powoduje, że Twoja pensja nie może być niższa niż 42 tysiące koron na miesiąc. Według architektów pracujących za granicą podobne stawki panują w innych krajach skandynawskich.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *