Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia architekt?

Na wstępie powinieneś wiedzieć, że jest to zawód wolny. Więc w dużej mierze oparty na zleceniach i dużych projektach. W związku, z czym wynagrodzenie miesięczne architekta uzależnia rodzaj zlecenia. Czyli jego zakres i poziomu skomplikowania. W związku, z czym rozstrzał wynagrodzeń może być bardzo duży. Wpływ ma tu też miejsce zamieszkania (duże miasto lub prowincja). Województwo lub też szczebel w karierze.

Wynagrodzenie dla architekta

Jest to zagadnienie, którym często zajmują się serwisy branżowe. Publikują w miarę obiektywne zestawienia płac dla architektów. Takie raporty oparte są na zapytaniach do firm zatrudniających fachowców w tej branży. W jednym z nich opublikowano widełki kwotowe, jakie zarabia architekt na 3300 – 6500 zł brutto. Jest to bardzo ogólne założenie, które ma jedynie charakter orientacyjny. Bardzo możliwe, że tuż po studiach Twoje wynagrodzenie będzie niższe, sięgające daleko poniżej 3000 zł brutto. Aż 25% osób zarabia poniżej tej kwoty, a drugie 25% powyżej 6500 zł brutto.

Mediana jest więc trudna do ustalenia. Zarobki architektów nie są stałe, lecz zmieniają się w zależności od okresu w roku i miesiąca. Inne badania jednego z branżowych serwisów udowadniają, że przeciętne wynagrodzenie w skali kraju dla wykwalifikowanego architekta to 5000 zł brutto. W tym samym miejscu dowiadujemy się, że nieco gorzej zarabia architekt wnętrz. Czyli ten, który urządza Ci mieszkanie i jego płaca to około 4210 zł brutto. Jeszcze gorzej zarabiają architekci krajobrazu – tutaj miesięczna krwawica może wynieść około 3400 zł brutto. Bardziej doświadczeni architekci, którzy mają bogate portfolio i pozycję na rynku to już 7200 zł brutto. Jeżeli skumulujemy wszystkie sprzyjające okoliczności – długi staż, świetne osiągnięcia, pozycja w firmie oraz lukratywne zlecenie – może taki zarobek wynieść nawet do 14 tysięcy złotych brutto.

Od czego zależy wypłata architekta?

Jak wspomniano wpływ na Twój zarobek, jako architekta będzie mieć staż i odpowiednie doświadczenie. Zupełnie inaczej oceniana jest praca pomocnika głównego architekta niż tego, który projektuje dom rodzinny. Poziom skomplikowania wzrasta, gdy masz za zadanie stworzyć projekt mostu, wieżowca albo skomplikowanego kompleksu rozrywkowego. Są to budynki większe, bardziej skomplikowane i narażone na szereg niebezpieczeństw w przypadku złego planu. To większa odpowiedzialność, ale i większy zarobek. Inne są też stawki w różnych częściach kraju – to zazwyczaj jest powodowane przez prawidła rynku. Uboższy region sprawia, że ludzie nie są w stanie wydać takich pieniędzy na Twój projekt, jakie byliby skłonni wydać ci mieszkający w Warszawie. Do tego dochodzi pytanie, czy pracujesz jako etatowy architekt z w miarę stałą pensją, czy dorabiasz po godzinach a może masz własną firmę.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *