Press "Enter" to skip to content

Czy warto iść na studia architektoniczne?

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto iść na studia architektoniczne – powinieneś to przeczytać. Wybór studiów to bardzo ważna rzecz. Nawet jeżeli już coś studiujesz, zawsze możesz zmienić ten kierunek. Dlaczego warto pójść na architekturę? Chociażby dlatego, że architektura to interdyscyplinarny zawód. Czyli, innym słowem mówiąc tak naprawdę, jako architekt jesteś uzależniony od innych branż. Tak samo, jak inne branże są uzależnione od architekta. Jest duża wymiana wiedzy, pomiędzy poszczególnymi branżami.

Architektura jako branża interdyscyplinarna

Praca architekta jest ciekawa i możesz się w niej spotkać z wieloma wyzwaniami. Na studiach architektonicznych będziesz dowiadywać się różnych rzeczy na temat innych branż. Poznasz informacje z branż takich jak urbanistyka, budownictwo czy konstrukcje. Z całą pewnością będziecie również omawiać szeregi różnych instalacji. Po studiach architektonicznych nie będziecie mistrzami urbanistyki czy konstrukcji budowlanych lub hydraulicznych. Jednak będziecie znać je na tyle, aby móc stworzyć dobre projekty architektoniczne. Będziesz też mógł swobodnie porozumiewać się z ludźmi z branż pochodnych. Sprawdź, ile zarabia architekt.

Co dają studia architektoniczne?

Bardzo mały odsetek absolwentów zostaje architektami. Jednak nie wiąże się to z tym, że nie ma pracy dla architektów. Raczej jest to uzależnione od tego, że po studiach architektonicznych możesz robić bardzo wiele rzeczy. Dla dobrego architekta znajdzie się miejsce w wielu branżach. Po studiach architektonicznych możesz pracować nie tylko jako architekt. Możesz podjąć pracę również jako urbanista. Ciekawym pomysłem będzie podjęcie pracy jako architekt wnętrz. Po studiach architektonicznych możesz zostać również architektem krajobrazu czy inżynierem robót budowlanych. Możesz być równie dobrze kierownikiem robót budowlanych. Często architekci projektujący domy, są również kierownikami budowy. Co prawda, oznacza to również zrobienie dodatkowych uprawnień. Jednak odnalezienie się na rynku pracy po studiach architektonicznych jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku innych branż.

Praca po studiach architektonicznych

Będąc absolwentem studiów architektonicznych, możesz też pracować jako grafik. I tutaj masz do wyboru różne dziedziny grafiki. Możesz być grafikiem 2D, możesz być równie dobrze grafikiem 3D. Oprócz tego możesz pracować również jako scenograf lub podjąć pracę w branży reklamowej. Ciekawym zawodem jest również designer. Czyli praca w branży, jako projektant wzornictwa przemysłowego. Będziecie wtedy po prostu tworzyć design. Możliwości jest tak wiele, jak uczniów na architekturze.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *