Press "Enter" to skip to content

Architekt krajobrazu – Aranżacja ogrodu

Przyznasz zapewne, że znacznie lepiej prezentuje się ogród, który ma jakąś harmonię i pomysł na siebie. Dzika przyroda i jej naturalny, niczym niekontrolowany kształt ma swój urok. Jednak znacznie lepiej sprawuje się w parku narodowym niż w przydomowym ogródku. Architekci krajobrazu specjalizują się także w projektowaniu ogrodów. Jak przebiega taka aranżacja? Przede wszystkim wymaga podejścia, które łączy w sobie artyzm i praktyczność. Architekt krajobrazu opracowujący pomysł powinien uwzględniać kilka rzeczy. Jak wygląda dom oraz jakie typy roślin pasują w danym miejscu i okolicy. Zna ich gatunki. Wie, jak wysokie potrafią urosnąć oraz dobierze odległości między nimi takie, by nie konkurowały ze sobą o wodę. Warto zatrudnić architekta krajobrazu, jeśli zależy Ci na estetycznym i unikalnym charakterze Twojego ogrodu. Aranżacja ogrodu może przybrać różnorakie formy stylistyczne.

Aranżacja ogrodu w japońskim stylu

Taka orientalna stylistyka kusi swoją egzotycznością oraz sugeruje domownika z klasą i gustem. Cechuje ją minimalizm, zamiłowanie do spokoju i statyczność. Bardzo duża tu rola przyrody nieożywionej – woda i kamienie. Z roślinności architekt krajobrazu wybierze dla Ciebie wiśnie, azalie lub sosnę japońską.

Romantyczna oprawa ogrodu

To, co charakteryzuje tę stylistykę to aura tajemniczości i urok nieznanego. Przyda się tu ławka otoczona gęstwiną symbolizującą intymność oraz pierwsze pocałunki. Nie zabraknie tu gęstego bluszczu, małej sadzawki albo altanki. Do tego kwiaty: róże, hortensje, lawenda i piwonie. Często też architekci krajobrazu zaproponują Ci kształty w postaci łuków.

Architekt krajobrazu i Styl eko

Tu bardzo istotne jest sprzężenie roślinności z możliwościami gleby. Architekt krajobrazu zakłada możliwie najmniejszą ingerencję w naturalne jej warunki. Nierzadko w takim ogrodzie spotkasz naturalne chwasty oraz gdzie indziej niepożądane rośliny. Zaletą jest to, że nie trzeba szczególnie o taki ogród dbać – stawiasz przecież na naturalny bieg rzeczy.

Coś dla miłośników tego, co było – vintage lub retro

Taka stylizacja ogrodu charakteryzuje się nie tylko budzeniem skojarzeniem z przeszłymi dekadami lub nawet wiekami. Postarzanie krajobrazu odbywa się też poprzez unikalne dodatki – zardzewiałe metalowe konewki, tabliczki. Drewniane i nieco podniszczone meble, stoliki. XIX wieczne ozdoby i gadżety tworzą unikalny klimat, który docenisz będąc miłośnikiem tego typu stylistyki.

Minimalizm zawsze w cenie

To bardzo subtelna forma, która ma na celu nie zaburzyć harmonii kształtu domu. Projektant zaproponuje brak przepychu i jedynie nieliczne drzewka i kwiaty. Ważne tu będą duże odległości i mnóstwo miejsca. Główną rolę pełnić będzie zadbany, krótko przystrzyżony trawnik. Ewentualne dodatki i ozdoby muszą być dobrane bardzo drobiazgowo i krytycznie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *