Press "Enter" to skip to content

Zakładanie pracowni projektowej

O tym, czy warto pozostać na etacie architekta lub może spróbować własnych sił na rynku, pisaliśmy w artykule „Architekt na etacie czy własna firma?”. Skoro tu jesteś, to zapewne chodzi Ci po głowie to drugie rozwiązanie. Założenie działalności gospodarczej to spore wyzwanie logistyczne, ekonomiczne i prawne. Oprócz papierologii, złożenia wizyty w Urzędzie Skarbowym lub ZUS potrzebne będzie Ci też jeszcze porządne stanowisko pracy. Dla Ciebie i ewentualnych pracowników. Piszemy o tym, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę, zakładając własną pracownię projektową.

Pierwsze kroki

Istotne jest znalezienie osoby odpowiedzialnej za księgowość. Mając taką osobę po swojej stronie, znacznie sprawniej zbierzesz odpowiednią dokumentację i załatwisz sprawy urzędowe. W tym na sam początek założenie konta bankowego firmy. Będziesz musiał zdecydować się o sposobie rozliczania, płacenia podatków oraz czy będziesz wystawiał faktury VAT. Nie zawsze jest to konieczne. Z puntu widzenia urzędów, istotnym krokiem jest złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Złożenie go jest bezpłatne i jedynie należy go podpisać w ciągu 7 dni od złożenia w Urzędzie Gminy. Będziesz potrzebował ustalić swój numer w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej, co ułatwi złożenie wniosku.

Czym kierować się dobierając wyposażenie?

Odpowiedni komputer – wszyscy specjaliści umysłowi pracują dziś elektronicznie. To, co jest na pewno istotne to dość szybki procesor i wydajna karta graficzna do tworzenia wizualizacji. Nie musi być to sprzęt dla graczy za 10 tysięcy, ale dotychczasowy laptop, który służył jedynie do pisania dokumentów i internetu może nie wystarczać.

Odpowiednie oprogramowanie – to ściśle wiąże się z komputerem. Wymagania takich aplikacji rosną wraz z możliwościami coraz bardziej szczegółowych wizualizacji. Zapewne podczas studiów architektonicznych i praktyk poznałeś już pewne programy, których obsługa nie jest Ci obca. Warto byłoby zaopatrzyć się właśnie w taki, który masz opanowany. Najpopularniejsze w tym fachu to AchiCad+, Artlantis lub 3DsMax + Vray. Musisz pamiętać, że o ile podczas nauki korzystałeś z nich bezpłatnie to jako przedsiębiorca będziesz musiał wykupić licencję.

Strona internetowa – jeżeli czegoś nie ma w internecie, to dla świata nie istnieje. Być może to nieco przesada, ale w branży projektowej własna strona internetowa to obowiązkowy element. Nie wygląda to profesjonalnie w oczach klienta, gdy nie będzie mógł znaleźć Cię w internecie. Na stronie możesz pochwalić się osiągnięciami, ważnymi klientami, poinformować o adresie siedziby lub stawkach.

Kącik dla klienta – większość czasu z klientem spędzać będziesz u niego na działce lub w miejscu, gdzie stanąć ma budowla. Rozmawiać można w eleganckiej kawiarni lub w Twoim własnym kąciku dla klienta. Jeśli budżet Ci na to pozwala, możesz wygospodarować w swojej siedzibie pomieszczenie, w którym elegancki wystrój, wygodne krzesła i aromatyczna kawa będą towarzyszyć zawieraniu umów życia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *