Press "Enter" to skip to content

Własna pracownia projektowa – ile kosztuje i skąd fundusze?

Żeby Twoje biuro projektowe, w którym powstają niesamowite plany wieżowców, mostów lub domowych ognisk mogło funkcjonować, potrzebne są oczywiście pieniądze. Zamierzasz zarabiać na zleceniach. Jednak żeby zacząć potrzebny będzie kapitał od samego początku. Skąd można go pozyskać i ile to wszystko będzie kosztowało podczas funkcjonowania?

Źródła pomocy dla początkujących architektów przedsiębiorców

Jest kilka miejsc, gdzie możesz próbować uderzyć, by uzyskać jakieś pieniądze na rozkręcenie każdej firmy. W tym pracowni projektowej dla architektów. Jednym z nich są fundusze europejskiej. Istnieje możliwość otrzymania dotacji wynoszącej do 40 tysięcy złotych. Co ważne, jest to pomoc bezzwrotna. Każdy powiatowy urząd pracy również, pod pewnymi warunkami, oferuje swoją pomoc. Tym razem w wysokości 20 tysięcy złotych. Innym źródłem są banki, które oferują kredyty na założenie działalności gospodarczej. Mogą one być udzielone nawet na 80 tysięcy złotych i być nisko oprocentowane. Oczywiście zawsze wskazane jest posiadanie kapitału własnego. Zapewne nie zaczynasz kariery architekta od własnej korporacji, lecz dorobiłeś się już jakiejś renomy i kilku groszy pracując u innych.

Ile kosztuje założenie pracowni projektowej?

Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Założenie własnej działalności

Koszt to 0 zł. Złożenie wniosku do CEIDG oraz wpis do ich rejestrów jest zupełnie bezpłatny. Warto o tym pamiętać, gdyż oszuści nie śpią i mogą się podszyć pod tą instytucję wysyłając fikcyjne pisma z żądaniem zapłaty.

Założenie konta bankowego

Tu koszt uzależniony jest od banku. Może ono być bezpłatne, a może wynieść nawet 15 zł. Niekiedy warto ponieść ten wydatek w zamian za inne korzyści podczas prowadzenia rachunku.

Składki do ZUS

Koszt to około 500 – 1200 zł za każdy miesiąc. Ta pierwsza stawka obowiązuje przez pierwsze 24 miesiące działalności. Ma na celu pomóc rozwinąć skrzydła, lecz niestety po upływie 2 lat, obciążenie wzrasta dwukrotnie.

Podatek dochodowy

Na początku działalności musisz podjąć decyzję, w jaki sposób się rozliczasz. Do wyboru masz podatek dochodowy na ogólnych zasadach (czyli stawki odpowiednio 18% lub 32% w zależności od konkretnego dochodu), podatek liniowy 19%, ryczałt lub kartę podatkową. Każde z tych rozwiązań bardziej nadaje się do innych typów sytuacji, lecz łączy je to, że podatki dochodowe musisz płacić, a im większy masz dochód, tym będą dotkliwsze.

Kasa fiskalna dla architekta

Obowiązek jej posiadania powstaje w momencie przekroczenia 20 tysięcy złotych obrotu, zwłaszcza jeśli wykonujesz zlecenia dla osób fizycznych. Jej koszt to około 1100 zł, lecz można starać się o częściowy zwrot pieniędzy.

Księgowości

Jeśli nie zatrudniasz własnej księgowej, możesz obsługę swoich finansów i podatków zlecić jednemu z biur rachunkowych. Ich oferta jest rozmaita, a konkurencja wymusza coraz lepsze warunki. Koszt ich usługi zazwyczaj waha się w okolicach 300 zł na miesiąc.

Wynajęcie biura architekta

Jeśli nie masz własnego lokalu, w którym powstawać będą niesamowite projekty z Twojej ręki, potrzebny będzie Ci ten wynajęty. Ten koszt zależy od lokalizacji, wielkości i stanu pomieszczeń. Może on się wahać zazwyczaj w granicach 300 – 2000 zł na miesiąc.

Wykup licencji do oprogramowania architektonicznego

Nie wystarczy Paint, by tworzyć imponujące projekty. Potrzebne do tego jest specjalistyczne oprogramowanie, które musisz nabyć w legalny sposób. To wydatek – w zależności od konkretnego programu i warunków licencji – sięgający nawet 20 tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy program jest tak drogi, a niekiedy istnieją możliwości dofinansowania tego typu zakupu.

Strona internetowa dla architekta

Jeden z niezbędnych punktów. Założenie domeny to około 3000 zł, a prowadzenie hostingu to około 150 zł na rok.

Zakup potrzebnych elementów biurowych

Mówimy tu o wszystkich niezbędnych biurowych narzędziach i gadżetach. Ich koszt to odpowiednio wizytówki i ich druk 300 zł, pieczątka 70 zł, drukarka około 600 zł, artykuły biurowe – papier, koperty, koszulki, długopisy – to zazwyczaj kosztuje około 300 zł na miesiąc.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *