Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda zawód i praca architekta?

O tym, w jaki sposób zostać architektem pisaliśmy w innym artykule „Jak zostać architektem?”. Teraz dowiesz się nieco, na czym polega ten wyjątkowy zawód oraz na czym polega praca jego przedstawiciela. Zasadniczo, każdy zapytany o to odpowie – na tworzeniu projektów domów. Jest to oczywiście prawda, ale architekci projektują nie tylko domy, lecz wiele innych typów budynków lub instalacji, a także przestrzenie. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, od której zależy bezpieczeństwo mienia i życie ludzi.

Jakie są rodzaje architektów?

Architektami zostają osoby, które łączą w sobie specjalistyczną wiedzę techniczną dotyczącą budownictwa oraz zamiłowanie do piękna i zmysł artystyczny. Nie każdy z nich jednak musi projektować domy i wieżowce. Jest cała masa innych obiektów do zaprojektowania. Podczas specjalistycznych studiów wybiera się odpowiednie specjalizacje i mogą to być między innymi:

Urbanistyka

Czyli specjalizowanie się w projektowaniu przestrzeni miejskich. Podczas swojej pracy taki architekt musi uwzględniać ergonomię i funkcjonalność miasta, a także jego estetykę. Dba o to, by zaprojektowany ład przestrzenny był wyposażony w całą potrzebną infrastrukturę – oświetlenie, ulice, instalacje. Do tego dochodzi ochrona zabytków i dbałość o dobra kultury.

Ruralistyka

W tej dziedzinie architektury, jeśli ją wybierzesz, zajmujesz się projektowaniem przestrzeni wiejskich. Na warsztat idą obszary rolnicze, turystyczne i wypoczynkowe. Projektowana jest infrastruktura transportowa na terenach niezamieszkanych oraz uwzględniana ekologia.

Architektura wnętrz

Jak sama nazwa wskazuje, taki architekt aranżuje pomieszczenia. Dobiera meble, dodatki i ozdoby. Dba o to, by drzwi i okna umieszczone były ergonomiczne i pozwalały korzystać komfortowo z mieszkania. Do tego uwzględnia instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne.

Architektura krajobrazu

Tutaj wykazać mogą się miłośnicy pięknych zielonych krajobrazów. Jeśli interesuje Cię tworzenie projektów ogrodów, terenów zielonych i otwartych przestrzeni, nawet tych sztucznych, jest to specjalizacja dla Ciebie. Ważna jest tu wiedza o gatunkach roślin i w jaki sposób je umiejscowić by nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Jak wygląda praca z architektem?

Gdy pierwszy raz się z nim kontaktujesz, on stara się poznać Twoje potrzeby i oczekiwania związane z domem. Od tego zależeć będzie kierunek całych prac. Następnie tworzy wstępną koncepcję, którą przedstawi Ci do konsultacji. Odwiedzi on miejsce, gdzie ma stanąć nieruchomość lub zechce obejrzeć pokoje, które zlecisz mu zaprojektować. Będzie często się z Tobą komunikował, sugerował swoje rozwiązania i uwzględniał Twoje poprawki. Następnym, bardzo poważnym etapem jest sporządzenie całej dokumentacji projektowej. Wykona ją fachowo, a Ty musisz mieć te dokumenty, by otrzymać zezwolenie budowlane przez odpowiedni organ.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *