Press "Enter" to skip to content

Jak zostać elektrykiem?

Jeśli zastanawiasz czy zostać elektrykiem? Czy wybrać taką profesję w życiu? Jest to artykuł dla Ciebie. Dowiesz się, w jaki sposób można zostać elektrykiem. Gdzie najlepiej się uczyć i jakie potrzebujesz uprawnienia. Elektryk niezależnie od stopnia to odpowiedzialna praca z niebezpieczną siecią elektryczną i instalacjami. Każdy błąd może kosztować wiele strat. Może także wystawić na niebezpieczeństwo mienie, zdrowie i życie ludzi.

Jakie cechy powinien spełniać kandydat na elektryka?

Jako dziecko lubiłeś bawić się zabawkami elektrycznymi. Rozkręcać i obserwować jak to wszystko działa w środku. Niemal jak prawdziwy elektryk. Nie jest to jednak zawód dla każdego. Bardzo przydatna jest znajomość i smykałka do przedmiotów ścisłych. Takich jak matematyka i fizyka. Jest to istotne przy obliczeniach i wykonywaniu planów instalacji. Umiejętność szybkiego i logicznego myślenia. Ważne jest także analityczne podejście do problemu. Z pewnością przyda się podczas ustalania typu usterki. Cechami osobistymi, którymi powinien wykazywać się elektryk, są odpowiedzialność, skrupulatność i cierpliwość. Nie można sobie pozwolić na błąd bądź lekceważenie sprawy. Do tego taka praca elektryka na przykład na budowie to często wysiłek fizyczny. Kondycja i sprawność fizyczna również będą wskazane.

Wykształcenie elektryczne

Wybór szkoły średniej powinien paść na szkołę zawodową. O zawodzie elektryk lub elektromonter albo technikum o zawodzie technik elektryk. Oba typy szkoły zapewnią podstawową fachową wiedzę na temat działania energii elektrycznej. Sposobu jej wytwarzania, dystrybucji i magazynowania oraz typów i montażu instalacji elektrycznych. Taka nauka to również praktyka zawodowa. Przykładowo uczeń szkoły branżowej spędza kilka dni w tygodniu jako pomocnik prawdziwych elektryków. Po ukończeniu takiej szkoły średniej musisz zdać odpowiedni egzamin zawodowy. To sprawi, że ostatecznie otrzymasz prawa do wykonywania tego zawodu. Odpowiednie uprawnienia i fach w ręku.

Czy mogę być w tym lepszy?

Oczywiście zawsze można rozwijać się zawodowo. Jeśli interesują Cię poważniejsze wyzwania niż wymiana korków i naprawa radiomagnetofonu, zawsze możesz podjąć wyższe studia inżynierskie na przykład na politechnice. Studia dadzą znacznie większą wiedzę i zdolności w zawodzie elektryka oraz dadzą sposobność do podejmowania walki o poważniejszych klientów na rynku pracy. Zdobywając odpowiednie uprawnienia, będziesz mógł wykonywać przeglądy instalacji elektrycznych, a nawet wykonywać pewne konstrukcje.

Czy koniecznie muszę skończyć odpowiednią szkołę?

Zawodówki i technika kształcące w zawodzie elektryka dają pełną wiedzę i uczą umiejętności, lecz nie jest wymagane ich ukończenie, by móc pracować w tym zawodzie. Najważniejsze są umiejętności i uprawnienia. Te mogą dać też specjalne kursy organizowane na przykład przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jeżeli masz zapał i ochotę, a także odrobinę samozaparcia takie formy kształcenia również zrobią z ciebie pełnoprawnego elektryka, nie gorszego niż ten po szkole. Takie kursy jednak nie zastąpią wszystkiego. Tytuł inżyniera elektryka i związanie z nim uprawnienia może dać tylko wiedza ze szkoły wyższej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *