Press "Enter" to skip to content

Jak zostać taksówkarzem?

Czujesz się dobrze za kółkiem i masz dobrą orientację w terenie? Nie straszna byłaby Ci praca w nocy, z różnymi ludźmi i ciągła dyspozycyjność? Być może praca taksówkarza to jest coś, co powinieneś rozważyć. Okazuje się jednak, że by wykonywać ten zawód, nie wystarczy własne autko i dobre chęci. Sprawdź, w jaki sposób zostać taksówkarzem. 

Taksówkarz – Wstępne wymagania

Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym. Oznacza to, że nie można takiej pracy podjąć po prostu wyłącznie z własnej inicjatywy. Musisz spełnić szereg wymogów, o których Ci opowiemy. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Lekarz, oraz psycholog muszą stwierdzić na piśmie, że nie istnieją żadne przeciwskazania u Ciebie do pracy jako taksówkarz. Zarówno zdrowotne jak i psychologiczne. Do tego posiadać samochód, którym zamierzasz pracować – wymagane jest, abyś wykazał, że pojazd rzeczywiście jest Twój. Jeżeli zamierzasz prowadzić swoją działalność w mieście liczącym powyżej 100 000 mieszkańców, czeka Cię także specjalne szkolenie. Jest ono z zakresu transportu drogowego taksówką – poznasz tam odpowiednie przepisy z ustawy o ruchu drogowym. Do tego opowiedzą Ci o uprawnieniach policji, inspekcji transportu drogowego oraz o używaniu taksometrów.

Taksówkarz – Pozostałe wymagania

Oprócz tego nie możesz być osobą karaną za szereg wymienionych prawnie typów przestępstw. Mowa o prawomocnych wyrokach za przestępstwa wobec życia, zdrowia, obyczajowości, wolności seksualnej, ludzkiemu mieniu oraz środowisku. Nie możesz też być osobą, której udowodniono fałszowanie dokumentów oraz stwarzanie zagrożenia komunikacyjnego.

Taksówkarz – Wyrobienie licencji

Zdany egzamin z transportu drogowego to nadal nie wszystko. Taksówkarz to zawód licencjonowany, a zatem musisz wyrobić sobie stosowną licencję. Wydawana ona jest na teren jednej gminy, kilku sąsiadujących ze sobą gmin lub tylko na teren Warszawy. Licencja wydawana jest czasowo – od 2 do 50 lat. Musisz mieć też własne auto – licencja przyporządkowana jest także do konkretnego pojazdu. Jeśli zamierzasz je zmienić, będziesz musiał wyrobić licencję ponownie. A jak to zrobić?

Taksówkarz – Licencja – formalności i koszty

Musisz złożyć wniosek w odpowiednim dla siebie urzędzie gminy. Odpowiednim, czyli tym, na której terenie gminy zamierzasz pracować. Urząd drobiazgowo sprawdzi dołączoną dokumentację – Twoje zaświadczenia, dowody zdania egzaminu oraz prawa jazdy i własności pojazdu. Jeżeli uzna, że istnieją braki, będziesz zmuszony dostarczyć je w ciągu 7 dni. Oprócz tego taka licencja kosztuje. Wysokość opłaty waha się pomiędzy 200 a 450 zł. Uzależnione to jest od obszaru, typu licencji oraz czasu, na jaki jest wydawana. Najniżej, czyli 200 zł zapłacisz za licencję do 15 lat na terenie jednej gminy. Najdrożej – 450 zł – za licencję ważną przez 30 – 50 zł na terenie Warszawy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *