Press "Enter" to skip to content

Taksówkarz na etacie czy na własnej działalności?

W jaki sposób możesz być zatrudniony jako taksówkarz? Okazuje się, że możliwości jest przynajmniej kilka. Każda ma swoje zalety i wady. I o tym właśnie Ci opowiemy.

Taksówkarz – Działalność gospodarcza

Musisz ją założyć. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się współpracować z korporacją taksówkarską, pracować dla innego podmiotu lub zupełnie samodzielnie. To oznacza prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, złożenie odpowiednich wniosków do CEIDG, urzędu gminy, skarbowego i ZUS.

Taksówkarz – współpraca z korporacją

Jedną z częstszych form zatrudnienia taksówkarza to właśnie współpraca z korporacją. Daje Ci to dostęp do zarezerwowanych przez nich miejsc postoju. Te często są atrakcyjne dla klienta, np. blisko dworców, hoteli lub lotnisk. Masz też prawo korzystać z ich firmowego szyldu. Figurujesz pod ich numerem kontaktowym telefonu. Oraz uzyskujesz szereg innych profitów. Jednak taka współpraca ma też koszty – część zysków musisz oddać korporacji. Piszemy o tym w artykule Taksówkarz – ile zarabia? By stać się częścią korporacji musisz zwrócić się do jednej z nich. Wypełniasz formularz, okazujesz stosowne uprawnienia i ustalasz warunki współpracy.

Samodzielny taksówkarz

Czy możesz pracować poza korporacją? Jak najbardziej. Ma to sens zwłaszcza w małej miejscowości, gdzie nie ma monopolu korporacji. Do tego z pewnością wyróżniasz się własnym szyldem i jesteś personalnie rozpoznawalny. Musisz jednak spełniać wszystkie wymogi pracy jako taksówkarz – zdanie egzaminu transportowego, uzyskanie licencji, prowadzenie działalności gospodarczej i posiadanie własnego samochodu. Co ciekawe, większość korporacji wymaga by Twój pojazd był stosunkowo nowy. Na przykład nie starszy niż 10 lat. To powoduje, że stale musisz odkładać na nowy samochód. W przypadku samodzielnej działalności nie masz takiego obowiązku. Oprócz tego musisz oczywiście zainwestować w radio, taksometr i terminal płatniczy. Ponosisz wszystkie koszty pracy jak każdy taksówkarz. Z tą różnicą, że nie dzielisz się zyskami z korporacją.

Taksówkarz – Wymagania pracodawców

Na portalach z ofertami pracy sporo jest takich, które zainteresują taksówkarza. Ogłaszają się tam korporacje, firmy przewozowe lub prywatne osoby. Czego najczęściej oczekują od Ciebie potencjalni pracodawcy? Przede wszystkim sumienności, uczciwości oraz doświadczenia w pracy za kółkiem. Istotny nacisk kładą na kulturę osobistą oraz udokumentowany stan zdrowia. Do tego brak karalności, ukończone 21 lat i prawo jazdy kategorii B. W zależności od regionu ogłoszenie o pracę może wymagać od Ciebie zdanego egzaminu z topografii (tyczy się to zwłaszcza Warszawy), adekwatnej licencji i braku zadłużeń u korporacji taksówkarskich.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *