Press "Enter" to skip to content

Magazynier – jak zostać?

Bez magazynów cały obrót gospodarczy byłby niemal niemożliwy. A jeszcze bardziej bez pracujących tam osób. Magazynierzy wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę. Czy zastanawiałeś się kiedyś, by zostać jednym z nich? Opowiemy Ci, w jaki sposób możesz to zrobić.

Magazynier – predyspozycje zawodowe

Magazynier to nie bezmyślny tragarz, wyłącznie przenoszący pakunki od miejsca A do B. Praca magazyniera to swego rodzaju połączenie wysiłku fizycznego i intelektualnego. Podział obowiązków niekiedy w zakładzie pracy jest ścisły. Ale niezależnie od tego wykazywać musisz się sporą kondycją fizyczną. Czekać będą Cię godziny noszenia, wożenia, przekładania i pakowania towarów i paczek. Do tego musisz pokazać pracodawcy, że swoją pracę wykonujesz z odpowiednią dbałością. Ceni się pracowitość, sumienność, dokładność. Ale też i ostrożność w obchodzeniu się z magazynowanym towarem. Podczas pracy na magazynie, sklepie lub hurtowni musisz być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje. Z pewnością dobrze, jeśli radzisz sobie ze stresem. Oraz masz smykałkę do logicznego myślenia i logistycznego planowania. Mile widziane są też zdolności interpersonalne – łatwość nawiązywania kontaktów z klientami i przewoźnikami. Do tego sprawna obsługa komputera, w tym przede wszystkim programu Excel i innych używanych przez daną firmę.

Magazynier – wymagania formalne

Żeby móc pracować jako magazynier, nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia. W zasadzie wystarcza średnie, najlepiej zawodowe. Jeszcze lepiej, jeśli ma ono charakter okołotechniczny, logistyczny lub spedycyjny. Bardzo wskazane jest, abyś był wyposażony w prawo jazdy przynajmniej kategorii B. A także ukończony kurs obsługi wózków widłowych. Wraz z udokumentowanym uprawnieniem do tego. Pewne wykształcenie może być wskazane, jeśli marzy Ci się na tym stanowisku awans.

Starszy magazynier

Jeśli pracujesz odpowiednio długo i jesteś ambitny możesz myśleć o awansie zawodowym jako magazynier. Tak, jest to możliwe. Każda tego typu firma potrzebuje kierownika zespołu lub całego oddziału. O ile do samej pracy magazyniera wykształcenie nie jest potrzebne, o tyle na stanowisku kierowniczym to się zmienia. Znacząco zwiększają się Twoje szanse, jeśli masz tytuł magistra logistyki lub technika logistyka bądź spedytora. To jednak nadal nie wystarcza. Na stanowisko starszego magazyniera, pracodawcy wybierają pracowników doświadczonych. Minimum kilkuletni staż pracy to coś, czego nie przeskoczysz. Wskazane też jest, abyś wykazywał się profesjonalizmem, nienagannym zachowaniem. A także dał się poznać jako dobry przywódca i przyjaciel. Komunikatywność, pewność siebie i asertywność – z pewnością Ci się przydadzą w awansie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *