Press "Enter" to skip to content

Mechatronik – etat czy własna firma?

O tym, jak zostać mechatronikiem oraz czym dokładnie się zajmuje, piszemy w osobnych artykułach. Rozważając taką ścieżkę kariery, zapewne zastanawiasz się, jaka jest korzystna forma zatrudnia się w tym zawodzie. Lepiej pracować u kogoś (i w jakim charakterze?), a może założyć własną działalność?

Mechatronik – Realia rynku pracy

Mechatronik to zawód, na którego jest spore zapotrzebowanie. Coraz więcej firm, zakładów pracy oraz instytucji publicznych używa nowoczesnych technologii. Zarówno do produkcji, ochrony, zabezpieczeń, jak i do prawidłowego codziennego funkcjonowania. W każdym z tych miejsc potrzebny jest mechatronik. Dlatego możesz dość optymistycznie patrzeć na swoje szanse na zatrudnienie, będąc tuż po studiach. Przeważnie mechatronice zatrudniani są na etat. Zyskujesz w ten sposób dość prestiżowe zajęcie oraz wszelkie zabezpieczenia socjalne. Jednak charakter taki pracy może wymagać zmianowości, pracy w nocy i po godzinach.

Gdzie może pracować mechatronik?

Wszędzie tam, gdzie używana jest technologia. Wielu mechatroników zatrudnia duża produkcyjna firma. Zarówno w charakterze pracownika produkcyjnego, działu utrzymania ruchu, remontowego. Albo jako pracownika dozoru. Firmy produkcyjne, zwłaszcza te wiodące potrzebują projektantów nowoczesnych rozwiązań i konstruktorów. Mechatronicy znajdą zatrudnienie w firmach obsługujących ruch uliczny, sygnalizację świetlną albo zabezpieczenia wjazdu. Jako mechatronik możesz też pracować na stacjach diagnostycznych, które wykonują przeglądy samochodów. Laboratoria, instytuty badawcze mają szereg urządzeń, które wymagają koordynacji i wzajemnej synchronizacji działań. Sterując nimi musisz być bardzo precyzyjny – niekiedy od tego zależy powodzenie wynalezienia czegoś ważnego dla nauki. Podobnie bywa w służbie zdrowia. Obsługa urządzeń medycznych jest podobna do tych naukowych. Jak widać, zatrudnienie znaleźć możesz w wielu miejscach. Najczęściej stanowiska, które będą Ci w poszczególnych firmach oferowane to technolog, kierownik działu, diagnosta, serwisant sprzętu lub konstruktor.

Mechatronik – własna działalność

Jeżeli masz doświadczenie i kapitał, możesz rozważyć założenie własnej firmy. Takiej, która oferuje usługi mechatroniczne. Pomysłów jest wiele. Serwis, który naprawia uszkodzony sprzęt, powinien cieszyć się zainteresowaniem klientów. Zwłaszcza że urządzenia mechatroniczne są skomplikowane i wymagają naprawy przez specjalistę. Innym pomysłem na biznes jest własna stacja diagnostyczna samochodów, o czym pisaliśmy w artykule „Własna stacja diagnostyczna”. Oczywiście zawsze możliwa jest też ogromna przemysłowa produkcja, lecz to wymaga naprawdę sporego kapitału i wiedzy na temat przemysłu. Możesz też projektować nowe rozwiązania technologiczne pod własnym szyldem. Zwłaszcza jeśli jesteś dobry i wyrobiłeś sobie nieco renomy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *