Press "Enter" to skip to content

Mechatronik – jak zostać?

Profesja mechatronika jest dość nowa, bo istnieje od kilkudziesięciu lat. Nie przeszkodziło to jednak sprawić, że owoce jego prac otaczają Cię wszędzie. W komputerach, telefonach, drukarkach, nowoczesnych samochodach. Wszędzie tam jest gdzieś efekt prac takiego fachowca. Lubisz informatykę i jesteś dobry z matmy? Interesują Cię nowoczesne technologie i ich rozwój? Sprawdź, być może to zawód dla Ciebie.

Kim jest mechatronik?

Mechatronika to dziedzina inżynierii, która łączy ze sobą inżynierie mechaniczną, elektryczną, komputerową, automatyki i robotyki. Służy ona projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych urządzeń i technologii. A mechatronik to fachowiec, który się tym zajmuje. Nowoczesny sprzęt często łączy funkcje i ma coraz bardziej skomplikowaną budowę. Mechatronik pracuje podczas opracowywania i tworzenia sprzętu. Dobiera odpowiednie podzespoły, ustala parametry i procesy produkcyjne. Instaluje oprogramowanie sterujące oraz całe urządzenie. Potrafi je też naprawiać i regulować.

Mechatronik – jak nim zostać?

Przede wszystkim musisz zacząć od wyboru technikum o zawodzie mechatronika. Podczas pięcioletniego cyklu edukacyjnego poznasz szereg zagadnień związanych z tą profesją. Uzyskasz zaawansowaną wiedzę z zakresu mechatroniki. Przygotowywany będziesz do montażu urządzeń i systemów mechatronicznych, ich programowaniem i obsługą. Będziesz uczył się projektować i wykonywać instalacje pneumatyczne i hydrauliczna. Do tego dochodzi obsługa diagnozowaniem i naprawą urządzeń mechatronicznych. Nie zabraknie zagadnień związanych z diagnostyką czujników stosowanych w technice. Podczas cyklu kształcenia przyjdzie Ci spędzić kilka tygodni na obowiązkowej praktyce w prawdziwych zakładach i fabrykach mechatronicznych. Poznasz nowoczesne urządzenia z bliska i będziesz mógł je obsługiwać. Naukę w technikum wieńczy egzamin zawodowy organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Jego pozytywne zdanie uprawnia Cię do wykonywania zawodu mechatronika. I poszukiwanie pracy. Ale Twój rozwój zawodowy nie musi się na tym kończyć.

Inżynier mechatronik

Do podjęcia studiów wyższych na kierunku mechatronika potrzebujesz ukończenia opisanego wyżej technikum. Istotne są fizyka i matematyka na maturze – najlepiej w wariancie rozszerzonym. Takie studia oferuje szereg Politechnik w Polsce. Cykl trwa odpowiednio 4 lata – inżynier oraz dodatkowe dwa lata – magister inżynier. Podczas studiów do wyboru będziesz miał także zawodową specjalizację – robotyka, biocybernetyka, automatyka przemysłowa albo technika multimedialna.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *