Press "Enter" to skip to content

Mechatronik – jak wygląda praca?

Mechatronik to fachowiec o dość szerokiej wiedzy technicznej. Łączy w sobie różne dziedziny inżyniera i stosując w praktyce, potrafi obsługiwać niesamowite nowoczesne maszyny. Dzięki niemu powstają sprzęty domowe, prawidłowo działa sygnalizacja świetlna w mieście. A czujniki alarmowe reagują na zagrożenie. Sprawdź, czym zajmuje się mechatronik w pracy i czy masz do tego predyspozycje.

Mechatronik – Predyspozycje do zawodu

Przede wszystkim musisz mieć zainteresowania techniczne. Śledzenie nowych rozwiązań technologicznych powinno być Twoją pasją. I to na polach informatyki, robotyki, inżynierii. Oprócz tego przydadzą Ci się w pracy pewne cechy osobowościowe. Istotna jest zdolność myślenia całościowego i systemowego. Kreatywność, spostrzegawczość i dokładność. Często pracuje się w zespole, dlatego też zdolności interpersonalne i umiejętność współpracy. Do tego dobra koordynacja wzrokowo – ruchowa.

Czym zajmuje się mechatronik?

Jako mechatronik przede wszystkim pracujesz nad urządzeniami, które potrafią sterować innymi urządzeniami. Wobec tego do Twoich zadań zawodowych należy obsługa i programowanie robotów przemysłowych. Podobnie czynić będziesz ze sterownikami PLC (urządzenia, które sterują szeregiem innych urządzeń według ustalonych algorytmów). Zajmować będziesz się automatyką i obsługą współczesnych linii produkcyjnych lub montażowych. Zaprojektujesz i układy sterowania urządzeń mechatronicznych oraz będziesz je serwisował. Oprócz tego wyprodukowane urządzenia od czasu do czasu trzeba będzie zamontować. U klienta lub w firmie. Na tym nie koniec. Twoim zadaniem będzie także ich obsługa (na przykład podczas kontroli), diagnostyka i ewentualna naprawa. Innym razem pracować możesz w firmie, która naprawia sprzęt AGD, zabawki dziecięce albo laboratoriach. Wszędzie tam będziesz miał do czynienia z technologiami informatycznymi i stacjami diagnostycznymi. To jak zakładowy informatyk tylko o kilka poziomów wyżej. Od Twojej dokładności i zapobiegliwości zależy całe przemysłowe funkcjonowanie Twojego miejsca pracy.

Mechatronik – Zagrożenia zawodowe

Pracując jako mechatronik, narażony jesteś na pewne zagrożenia. Można je podzielić ze względu na czynniki, które je wywołują:

– czynniki mechaniczne – przede wszystkim ruchome i wirujące części maszyn, środki transportu w trakcie produkcji, ostre narzędzia, nierówne i śliskie powierzchnie lub ograniczone przestrzenie,

– czynniki chemiczne – niekiedy praca mechatronika, zwłaszcza konserwacja urządzeń, wiążę się z kontaktem z chemikaliami. Wytwarzają je też uszkodzone urządzenia. Tlenki azotu, żelaza, manganu, pyły z krzemionką i rozpuszczalniki atakują układ oddechowy mechatronika. Dlatego ważna jest ochronna odzież,

– czynniki uciążliwe – związane z napięciem psychicznym i fizycznym podczas pracy mechatronika. Odpowiedzialność powoduje stres, a proces produkcji może wymagać długotrwałego przenoszenia ciężkich elementów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *