Press "Enter" to skip to content

Mechatronik – ile zarabia?

Czy praca mechatronika jest dobrze płatna? W końcu to zawód nadal dość mało liczebny i pożądany przez firmy. Zarówno te zajmujące się nowoczesnymi technologiami, jak i stosujące je na co dzień w działalności. Przejrzeliśmy branżowe serwisy i opinie mechatroników i oto co dla Ciebie ustaliliśmy.

Co ma wpływ na wysokość pensji mechatronika?

Szereg czynników. W dużej mierze uzależnione jest to od miejsca, w którym pracujesz. A mogą to być zakłady produkcyjne, instytucje naukowe, publiczne, serwisy mechatroniczne albo stacje diagnostyczne. Istotne jest, jaki jest Twój poziom wykształcenia. Nieco mniej zarobisz, jeśli jesteś tylko po technikum. Od tego w dużej mierze zależy też stanowisko, na jakim pracujesz. Jak to przeciętnie w Polsce wygląda?

Ile zarabia technik mechatronik?

Technik mechatronik ma nieco ograniczone szanse na rynku pracy. Oczywiście zatrudnienie może znaleźć, ale tylko na stanowiskach pomocniczych lub podległych. Przeważnie zajmujesz się nadzorowaniem prac urządzeń, programowaniem maszyn i automatyzacją linii produkcyjnych. W regionie łódzkim przykładowo brakuje około tysiąca takich specjalistów. Mogą oni liczyć średnio na 3000 – 3500 zł miesięcznie.

Mechatronik – Inżynier zarabia więcej

Wyższe wykształcenie podnosi Twoje kwalifikacje oraz atrakcyjność na rynku pracy. Otwierają się przed Tobą szersze możliwości w doborze tym, czym będziesz się zajmował. A to ma wpływ na wysokość pensji. Inżynier mechatronik tuż po studiach zarabia około 4000 zł. Przyznasz, że nieźle jak na osobę bez specjalnego doświadczenia. Zwłaszcza w porównaniu z zawodami takimi jak pedagogika, gdzie średnie zarobki oscylują w okolicach minimalnego wynagrodzenia. Jeśli masz dłuższy staż i pewne osiągnięcia zawodowe, liczyć możesz nawet na umowy opiewające na 4500 – 8000 zł brutto miesięcznie. Średnia w skali kraju dla inżyniera mechatronika to około 6000 zł.

Mechatronik – A ile zarobisz na działalności?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą – na przykład naprawiasz urządzenia bądź je projektujesz, możesz liczyć na wyższe zarobki. Serwis naprawczy albo stacja diagnostyczna mogą spokojnie przynosić Ci miesięcznie nawet 10 000 zł. Inaczej ma się sprawa, jeśli opracowujesz projekty. Za te, zwłaszcza jeśli okażą się udane, możesz liczyć na dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Mechatronik – ile zarabia za granicą?

Podobnie jak w Polsce, zarobki mechatroników zależą w każdym kraju od kilku rzeczy. Liczy się wykształcenie, doświadczenie, stanowisko i region kraju. W Wielkiej Brytanii mechatronicy zarabiają między 2000 – 4000 funtów. W Niemczech oferty mówią o stawkach godzinowych – przeważnie 10 – 15 euro.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *