Press "Enter" to skip to content

Pomiary elektryczne

Takie pomiary to coś, czego nie unikniesz. Wykonuje się je w nowych lub świeżo i gruntownie modernizowanym domu. Jest to prawny obowiązek, którego nie unikniesz. Jest to całkowicie uzasadnione. Pomiar elektryczny wykonywany jest przez uprawnionego fachowca elektryka. Posługuje się on specjalnymi, przeznaczonymi tylko do tego urządzeniami.

Czym jest taki pomiar elektryczny?

Jest to nic innego jak dokładne sprawdzenie bezpieczeństwa. Czy Twoja instalacja elektryczna działa prawidłowo? To szczególnie ważne, gdy była właśnie montowana lub wymieniana. Wymaga tego także prawo budowlane. Bez takiego pomiaru nie można oddać nieruchomości do użytku. Oprócz tego pomiar elektryczny przeprowadzany jest co około 5 lat. Taka częstotliwość powinna wystarczyć w Twoim domu prywatnym. Jednak na przykład w mieszkaniach komunalnych albo w centrach handlowych pomiary wykonuje się nawet co roku. Dzieje się tak ze względu na większe zagrożenie ewentualną awarią. Pomiar sprawdza stan instalacji, ciągłość przewodów ochronnych, mierzona jest rezystancja izolacji. A także zabezpieczenia przeciwpożarowe, odgromowe i wyłącznik różnicowoprądowy.

Jak przeprowadza się taki pomiar elektryczny?

Z pewnością z dużą precyzją i drobiazgowością. Początkowo elektryk sprawdzi „na oko” czy wszystkie kable u Ciebie w instalacji są odpowiednio podpięte i czy zachowują ciągłość. To znaczy czy nie ma przerwania, uszkodzenia jednego z nich. Następnie mierzy pętlę zwarcia i wynik porównuje z ustalonymi prawnie normami. Potem mierzone są wspomniane wyżej rezystencja izolacji oraz ochrona przeciwpożarowa. Cała kontrola kończona jest weryfikacją obwodów SELV i PELC.

Jakiego typu fachowiec może wykonywać pomiary?

Wymagane jest, by był to wykwalifikowany elektryk, odpowiednio uprawniony i doświadczony. Taki fachowiec ma za sobą wszelkie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bhp i zasad udzielania pierwszej pomocy. Może to być osoba, która posiada świadectwa kwalifikacji grupy I:D lub E – czyli odpowiednio dozór i eksploatacja, a także uprawnienia kontrolne. Osoba, która ma jedynie uprawnienia E może dokonać pomiaru, ale jej protokół sprawozdawczy musi być zweryfikowany i podpisany przez innego elektryka z uprawnieniami D. Jeżeli fachowiec nie ma tych uprawnień, nadal może uczestniczyć w pomiarze, ale tylko w charakterze pomocnika. Sprzęt z kolei, którym posługuje się kontroler to specjalistyczne mierniki. Występują jednakowo wąsko specjalizowane sztuki, które mierzą tylko pewne części instalacji lub urządzenia uniwersalne.

Czy taka kontrola kosztuje?

Niestety, jest to usługa płatna. Mimo że stanowi obowiązek ustawowy. Cenniki odnoszą się zazwyczaj do pojedynczych punktów i rodzajów pomiaru. Przykładowo pomiar rezystencji obwodu jednofazowego kosztuje około 9 zł za punkt, a trójfazowego już 17 zł za punkt. Pomiar elektryczny uziemienia ochronnego to już wydatek 33 zł/punkt. Gdy kontrolowana jest ochrona przeciwpożarowa oraz ciągłości przewodów cena wynosi zazwyczaj około 4 – 5 zł za każdy punkt.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *