Press "Enter" to skip to content

Programista – etat czy własna firma?

Szukając pracy, jako programista możesz zastanawiać się, gdzie najlepiej podjąć etat. A może lepsza byłaby własna działalność gospodarcza? Jak rozpocząć karierę zawodową i przygotować się do rozmowy o pracę?

Programista – szukanie pierwszej pracy

Choć na rynku zapotrzebowanie na programistów jest duże, znalezienie pierwszej pracy nie jest dziecinnie proste. Stres, nowe okoliczności i środowisko mogą być kłopotliwe i podcinać skrzydła. Często też spotkasz się z pytaniem o doświadczenie, którego przecież jeszcze nie posiadasz. W jaki sposób możesz przekonać pracodawcę? Bardzo istotne jest nastawienie. Musi on dostrzec Twoje zaangażowanie i chęć rozwoju. Programowanie to ciągła nauka nowych rozwiązań technologicznych. Jeśli posiadasz jakieś własne amatorskie projekty, stronę internetową albo nawet całe portfolio – na pewno to pomoże. Pracodawca będzie obserwował Cię pod kątem zdolności interpersonalnych. Otwartość, chęć pracy w zespole, komunikatywność są w cenie. Nie zrażaj się jednak porażkami i nie stawiaj sobie nierealnych celów.

Gdzie warto pracować jako programista?

O tym, które branże są najbardziej intratne dla programisty piszemy w artykule Programista – ile zarabia? Przypomnijmy, że dobrze zarobisz przede wszystkim w branży ubezpieczeń, telekomunikacji, technologii IT, reklamie i mediach. Dość dobrze ceni się programistę w energetyce, transporcie, bankowości. Z naszych ustaleń wynika, że wyższe zarobki oferują firmy o dominującym kapitale zagranicznym. Różnie zarobisz w różnych regionach kraju. Przodują tu Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk. Najgorzej z kolei zarabiają programiści w województwach opolskim, warmińsko – mazurskim i podkarpackim. Jako programista znajdziesz zatrudnienie w firmach produkujących aplikacje lub gry. Twoja praca przyda się też w administracji państwowej.

Programista – własna działalność

Nie zawsze jednak musisz pracować etatowo. Istnieje sporo programistów, którzy sprzedają swoje aplikacje do telefonów. Odbywa się to poprzez umowę z odpowiednim cyfrowym sklepem. Nie musisz wtedy nawet rejestrować działalności gospodarczej. Musisz to jednak zrobić, gdy chcesz stworzyć firmę. Spore doświadczenie, nieco kapitału, dobra lokalizacja i pomysł mogą wiele zdziałać. Zarobisz więcej i dasz pracę początkującym kolegom po fachu. Jako firma również możesz tworzyć aplikacje użytkowe lub rozrywkowe. Możesz brać udział w przetargach na opracowanie całej infrastruktury cyfrowej w administracji. Oraz zabezpieczeń jej działań – bazy danych, ochrona personaliów, sprawne liczenie głosów w wyborach. Jako programista – przedsiębiorca możesz skorzystać z innych form rozliczeń z fiskusem niż PIT 37. Możesz umówić się na podatek liniowy lub ryczałt. Jednak własna firma to też sporo obowiązków – sam musisz dbać o zamówienia, reklamę i zainteresowanie swoimi usługami. W przypadku powodzenia jednak własna działalność bywa niezwykle lukratywna.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *