Press "Enter" to skip to content

Programista – ile zarabia?

Większość zapytanych osób jest przekonana, że programista zarabia krocie. Czy aby na pewno jest to lukratywne zajęcie? Sprawdziliśmy raporty dotyczące zarobków programistów w Polsce. Okazuje się, że na wysokość pensji wpływ mają wykształcenie, stopień zawodowy, wiek, doświadczenie oraz rodzaj firmy, w której się pracuje. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co ustaliliśmy. Wszystkie kwoty, które podajemy to mediany zebrane z ogółu pensji w danej kategorii. Pojawi się też kilka niespodzianek. Ile więc zarabia programista?

Wykształcenie okazuje się mieć wpływ

Choć w tej branży najważniejsze są Twoje umiejętności i wiedza, okazuje się, że studia wyższe dają nieco wyższy zarobek. Tuż po liceum lub technikum zarobisz około 5300 zł. Licencjat lub zwykła inżynierka da Ci już zarobki około 6700 zł. Absolwenci wyższych studiów magisterskich zazwyczaj zarabiają w okolicach 7800 zł. 8500 zł z kolei czeka na magistra inżyniera.

Zarobki programisty zależą od stanowiska

Młodszy specjalista może liczyć średnio na 4875 zł brutto. Więcej zarobisz, jeśli zostaniesz specjalistą – 7582 zł. Starszy specjalista to już pensja na poziomie około 11800 zł. Jeżeli przydzielona jest ci kuratela nad niewielkim firmowym zespołem – około 2 – 10 osób – wtedy pensja jest nieco niższa – 10000 zł.

Dłuższy staż to wyższa pensja

Do pierwszego roku pracy nie oczekuj więcej niż 4500 zł na miesiąc. Po 3 latach zazwyczaj programista zarobi już 6500 zł. Po pięciu latach pensja wzrasta do około 8300 zł, a po ośmiu oscyluje w okolicach 10000 zł. Co ciekawe, ci najdłużej pracujący programiści (ze stażem powyżej 16 lat) zarabiają już ciut mniej – 9000 zł.

Kapitał ma znaczenie

Okazuje się, że w firmach, w których przeważa kapitał zagraniczny, zarobisz więcej. Średnio 8700 zł zarobi programista w przypadku ponad 50 % udziału zagranicznych inwestorów. Krajowa większość kapitałowa w firmie pozwala na zarobki w okolicach 6500 zł. Jednak, co ciekawe, niezbyt duży wpływ na zarobki programisty ma rodzaj własności przedsiębiorstwa. Różnice między prywatnymi i państwowymi pracodawcami różnią się zaledwie w okolicach 200 zł.

W której branży zarobisz najwięcej?

Pracując jako programista w typowej informatycznej firmie zarobisz przeciętnie 7200 zł. Podobnie jest też reklamie (7332 zł), służbie zdrowia (7511 zł) lub kulturze i nauce (7100 zł). To dużo w porównaniu z programistą zatrudnionym w przemyśle ciężkim – 5500 zł. Nieco lepiej jest w przemyśle lekkim – 6650 zł. Bankowość, transport i telekomunikacja cenią programistów bardziej oferując około 8000 – 9000 zł. Najlepiej płatną branżą dla programisty okazuje się rynek ubezpieczeń – 10 684 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *