Press "Enter" to skip to content

Programista – jak zostać?

Wiele słyszy się, że zostanie programistą to łatwizna. I można szybko zarobić krocie. W tym drugim jest nieco prawdy, lecz aby zostać programistą, trzeba się sporo napracować. Zwłaszcza jeśli chcesz zajmować się tym zawodowo. Jeśli jeszcze się nie przestraszyłeś, sprawdź poszczególne metody zostania programista.

Predyspozycje do zawodu programisty

Przede wszystkim informatyka i programowanie muszą być Twoimi zainteresowaniami. Nauka jest trudna, a praca niekiedy mozolna. Więc bez odrobiny pasji, nie znajdziesz w tym żadnej satysfakcji. Nie trudno się też domyślić, że jest to zajęcie dla umysłów ścisłych – kłaniają się matematyka i logika. Istotne jest myślenie analityczne, systemowe oraz wyobraźnia przestrzenna. Oprócz tego istotne są chęci do rozwoju i ciągłego zdobywania nowej i nowej wiedzy. Świat technologii się zmienia. Języki programowania ulegają udoskonaleniu oraz pojawiają się nowe silniki. Dla pracodawcy liczyć będą się przede wszystkim Twoje umiejętności, wiedza i doświadczenie. W mniejszym stopniu dyplomy. Ale o tym za moment.

Programista jako domowy samouk

Programowanie to po prostu nauka języka i technik programowania. Nie jest to praca, którą wystarczy kilka razy zaobserwować i powtarzać. To cały proces. Wielu programistów zaczynało od samodzielnej nauki z kursów internetowych lub książkowych. W domowym zaciszu możesz wykonywać poszczególne ćwiczenia. W ten sposób poznasz podstawy, pierwsze komendy i zobaczysz jak ciągiem liter, możesz stwarzać nowe rzeczy. Jest cała masa kursów dla początkujących na YouTube, w serwisach tematycznych. A nawet na portalach społecznościowych. Fora również są dobrą formą zdobywania nowej wiedzy i wymiany spostrzeżeń. Taka nauka dobra jest na początek, lecz by się rozwinąć w programowaniu, potrzeba Ci czegoś więcej.

Technikum informatyczne

Wybór technikum informatycznego jako swojej szkoły średniej wydaje się naturalne. Programowanie jest wycinkiem wiedzy informatycznej. Trudno jednak poznawać jego tajniki nie znając podstaw informatyki w ogóle. Nauka w technikum to nie tylko przedmioty ogólnokształcące, ale też mnóstwo przedmiotów zawodowych. W tym programowanie. Tam pod okiem nauczyciela specjalisty poznasz bardziej zaawansowane metody programowania. Stale otrzymywać będziesz informację zwrotną oraz wskazówki służące lepszej pracy. Szkoły oprócz normalnego programu nauczania oferują też zajęcia dodatkowe, kusząc lepszą oceną. Warto, abyś z nich korzystał. Taka nauka, połączona z Twoją pasją i pogłębianiem wiedzy programistycznej we własnym zakresie, dobrze przygotowuje Cię do zawodu. Nauka w technikum kończy się maturą oraz egzaminem zawodowym, po którym możesz od razu szukać pracy.

Studia informatyczne

Część absolwentów po technikum wybiera studia wyższe informatyczne. Robią to po to, by podnieść nieco swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę. Studia trwają kolejne lata i przekazują wiedzę teoretyczną na temat świata informatyki. Programowanie jest jedną ze specjalizacji ,które możesz wybrać. Warto jednak, abyś sprawdził, w jak dużym stopniu jest ono obecne w ofercie kształcenia danej uczelni. Niekiedy zdarza się, że uczelnie są nieco opóźnione w stosunku do praktyki programowania. Używane są przestarzałe języki i silniki. Jednak dyplom wyższej uczelni może nieco podnieść Twoją powagę w oczach pracodawców. Pamiętaj, że najważniejsze są wiedza i umiejętności. Jeśli czujesz się w tym mocny, zabłyśniesz przed szefem znacznie skuteczniej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *