Press "Enter" to skip to content

Programista – jak wygląda praca?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pracuje programista? Nie miejsce i czas by rozwodzić się na temat technologii i języków programowania. Przybliżymy Ci środowisko pracy programisty od strony ludzkiej i organizacyjnej.

Środowisko pracy

Najczęściej jako programista, swoje obowiązki będziesz wykonywał w biurze. Przeważnie przydziela się jeden projekt, na którym musisz się skupić. Choć może zdarzyć się, że poprzedni wymaga poprawek i nowelizacji. Praca polega na podziale na kilkuosobowe zespoły. Środowisko programistów uchodzi za przyjazne i pomocne. Chętnie wymieniają się informacjami, nowinkami oraz wspierają podczas pracy. Według branżowych serwisów braki kadrowe dla programisty wynoszą około 20 %. To oznacza, że prawdopodobnie w pracy będziesz traktowany z dużą estymą. Możesz liczyć na własne biurko, wysokiej jakości monitor i ergonomiczne warunki pracy. Problemem mogą być pewne zagrożenia zawodowe – długotrwała praca przy komputerze obciąża wzrok. A siedzący tryb pracy sprawia, że gorzej działają układ krążenia, stawy i mięśnie.

Obowiązki programisty

Jako programista po prostu będziesz pisał kod. Szereg komend i wzajemnych między nimi zależności sprawia, że aplikacja działa. Będziesz to robił na podstawie dostarczonej dokumentacji projektowej. Jeżeli występują wątpliwości, rozwiejesz je z Architektem lub Team Leaderem. Nad całością projektu czuwa Project Menager. To, jaki typ kodu będziesz pisał zależy od Twoich umiejętności i materii aplikacji. Może zdarzać się, że będziesz zobowiązany do zachowania tajemnicy na temat projektu. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy pracujesz jako twórca aplikacji, gier albo innego komercyjnego kontentu.

Praca w zespole i hierarchia zawodowa

Czynności, które będziesz wykonywał w dużej mierze zależą od Twojej funkcji w zespole oraz stanowisku. W zależności od umiejętności i doświadczenia możesz być jednym z:

– starszy programista – najczęściej nadzoruje prace, wybiera technologię i proponuje rozwiązania. Jego pisanie kodu skupia się na meta poziomie i wykonuje te bardziej skomplikowane operacje. Najczęściej jako starszy programista będziesz miał wiedzę bardziej specjalistyczną i elitarną. Oprócz tego będziesz rozdzielał prace między członkami zespołu.

programista – dominujący liczebnie gatunek pracownika w firmie IT. Zajmuje się większością typów zadań. Przydziela mu je przełożony, najczęściej starszy programista. Wymagana będzie od Ciebie specjalistyczna wiedza. Zadania, którymi będziesz się zajmował często mają charakter bardzo wąski. Bywa, że istnieje w firmie kolejka zadań, z której niemal losowo jedno przypada na Ciebie. Oczywiście w ramach kompetencji.

– młodszy programista – niemal każdy początkujący pracownik musi przez to przejść. Twoja praca na tym szczeblu najczęściej ma charakter pomocniczy. Realizować będziesz bardziej powtarzalne i prostsze czynności. Choć bywa to męczące i żmudne, jest to dla Ciebie okazja do zdobycia doświadczenia. Niekiedy wykazania się, jeśli znajdziesz rozwiązanie, które może przyśpieszyć cały proces. Nie jest też wymagana od Ciebie jeszcze specjalistyczna wiedza i doświadczenie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *