Press "Enter" to skip to content

Ślusarz konstrukcji stalowych

Firmy z branż konstrukcji stalowych poszukują pracowników na stanowiska ślusarz/monter konstrukcji stalowych. Zatrudnienie można znaleźć na halach przy prefabrykacji konstrukcji. Jakie wymagania powinien spełniać kandydat, który chce podjąć się pracy na tym stanowisku? Wiele pracodawców wymaga doświadczenia w branży konstrukcji stalowych. Jest to jedna ze specjalizacji ślusarskich. Dodatkowo wymagane jest również znanie rysunku technicznego oraz umiejętność obsługi palnika acetylowo/tlenowego. Ślusarze konstrukcji stalowych łączą ze sobą różne elementy za pomocą spawania. Wymagana jest od nich również kwalifikacja spawalnicza. Najczęściej jest to umiejętność spawania blach i rur metodą MIG 135.

Na czym polega praca ślusarza konstrukcji stalowych?

Jest to praca polegająca na samodzielnym składaniu konstrukcji stalowych. Osoba na tym stanowisku, ze znajomością rysunku technicznego nie powinna mieć z tym najmniejszego problemu. W tej pracy należy również umiejętnie posługiwać się narzędziami oraz przyrządami ślusarskimi i spawalniczymi. Ślusarz/monter konstrukcji stalowych przygotowuje również elementy do montażu. Częstymi elementami, jakimi zajmuje się taki ślusarz konstrukcji stalowych, to: słupy, belki, drzwi, elementy dachu czy bramy. Zaawansowani i doświadczeni ślusarze znajdą pracę również przy konstrukcjach lądowych, takich jak mosty oraz morskich – statki czy platformy.

Ślusarz konstrukcji stalowych

Praca na tym stanowisku wymaga dobrej sprawności fizycznej. Ślusarz konstrukcji stalowych może pracować w niewygodnych pozycjach. Jeżeli trafi się praca w terenie, może mierzyć się również z niedogodnościami takimi jak: wiatr, upał czy nieprzyjemne warunki atmosferyczne. Ślusarz konstrukcji stalowych wykonuje również konstrukcje hal przemysłowych i stalowe słupy. Wiele z wież czy masztów zostało stworzonych przy pomocy ręki ślusarza. Dodatkowo odpowiada on też za konserwację i zabezpieczenia swoich konstrukcji. Jest to praca bardzo odpowiedzialna. Trzeba tutaj szczególnie zachowywać normy jakościowe. Może od tego zależeć bezpieczeństwo przyszłych użytkowników obiektu.

Jak zostać ślusarzem konstrukcji stalowych?

Jeżeli zależy Ci na tej pracy, możesz ją zdobyć poprzez przyuczenie w zawodzie. Z racji deficytu na rynku, pracodawcy często proponują przyuczenia i możliwość zatrudnienia bez doświadczenia. Jednak jeżeli już wcześniej planujesz zostać ślusarzem konstrukcji stalowych, udaj się do zawodówki. Możesz ukończyć kształcenie w zawodach mechanicznych lub pokrewnych. Dobrym rozwiązaniem będzie udział w kursach dodatkowych z zakresu wiedzy, jaką powinien mieć ślusarz konstrukcji stalowych. Takich kursów możesz szukać w placówkach oświatowych i urzędach pracy. Dodatkowym atutem będzie wyrobienie uprawnień spawalniczych oraz uprawnień na niektóre maszyny i urządzenia.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *