Press "Enter" to skip to content

Ślusarz wyrobów artystycznych

Mianem ślusarza wyrobów artystycznych możemy określić rzemieślnika, który potrafi przygotować niesamowite rzeczy. Między innymi do takich ślusarskich wyrobów artystycznych należą wszystkie dekoracje z metalu. Osoba na tym stanowisku wykona dla nas świeczniki, kandelbardy czy przepiękne żyrandole. Coraz popularniejsze stają się metalowe, stylizowane na loftowe aranżacje lampy i kinkiety. Właśnie takie ozdobne dodatki do domu może wykonać dla nas ślusarz artystyczny. Dodatkowo możemy również liczyć na usługi naprawcze i odtworzenie lub rekonstrukcję metalowych elementów. Ślusarz wyrobów artystycznych zajmuje się również odlewami i kształtowaniem prętów. Potrafi wyciąć uszkodzone elementy, a następnie je odtworzyć.

Jak zostać ślusarzem wyrobów artystycznych?

Praca na tym stanowisku wymaga precyzji i zamiłowania do sztuki. Nie tylko jest potrzebna artystyczna żyłka, lecz także smykałka do majsterkowania. Wprawy i wiedzy teoretycznej można nabierać w szkole zawodowej lub technikum ślusarskim. Kwalifikacje, jakie można uzyskać w wyniku kształcenia na kierunku ślusarz to między innymi MG.20. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.

Co potrafi ślusarz wyrobów artystycznych?

Osoba na tym stanowisku wykazuje się szeroką kreatywnością. Dodatkowo bardzo ważna jest też ścisła umiejętność czytania dokumentacji technicznej i wykonania dzieła w sposób poprawny. Zgodnie z tą dokumentacją. Wykonywanie takich szkiców, o jakie poprosi klient. Również odtworzenie starych zabytkowych bram lub okiennic. Taki ślusarz będzie musiał dobrać do tego odpowiednie materiały oraz sposoby ich łączenia. Jest to praca, w której ważne jest odpowiednie wymiarowanie i przygotowanie warsztatu do pracy z przedmiotami różnej wielkości. Czasem zlecenia wykonuje się u klienta na miejscu. Jednak większość z nich odbywa się w pracowni ślusarstwa artystycznego. Wszystko zależy tak naprawdę od charakteru przedsiębiorstwa.

Pracownia ślusarstwa artystycznego

W takiej pracowni możemy spotkać ślusarza wykonującego prace z zakresu obróbki ręcznej, jak i posługującego się narzędziami ślusarskimi i elektronarzędziami. W jego pracy znaczną rolę będzie odgrywać spawanie metodą MAG/MIG i TIG. Naprawa i konserwacja różnych elementów oraz ich ocena to standardowe czynności wykonywane przez ślusarza wyrobów artystycznych. Dodatkowo coraz częściej wymaga się znajomości języka obcego i posługiwania się nim. Osoby zza granicy często korzystają z usług polskich ślusarzy artystycznych, mając na uwadze ich wykształcenie oraz doświadczenie. Ślusarstwo artystyczne jest zawodem deficytowym. Ciężko jest znaleźć odpowiedniego fachowca w tym zakresie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *