Mianem ślusarza wyrobów artystycznych możemy określić rzemieślnika, który potrafi przygotować niesamowite rzeczy. Między innymi do takich ślusarskich wyrobów artystycznych należą wszystkie dekoracje z metalu. Osoba na tym stanowisku wykona dla nas świeczniki, kandelbardy czy przepiękne żyrandole. Coraz popularniejsze stają się metalowe, stylizowane na loftowe aranżacje lampy i kinkiety. Właśnie takie ozdobne dodatki do domu może wykonać dla nas ślusarz artystyczny. Dodatkowo możemy również liczyć na usługi naprawcze i odtworzenie lub rekonstrukcję metalowych elementów. Ślusarz wyrobów artystycznych zajmuje się również odlewami i kształtowaniem prętów. Potrafi wyciąć uszkodzone elementy, a następnie je odtworzyć.
Spis Treści
Jak zostać ślusarzem wyrobów artystycznych?
Praca na tym stanowisku wymaga precyzji i zamiłowania do sztuki. Nie tylko jest potrzebna artystyczna żyłka, lecz także smykałka do majsterkowania. Wprawy i wiedzy teoretycznej można nabierać w szkole zawodowej lub technikum ślusarskim. Kwalifikacje, jakie można uzyskać w wyniku kształcenia na kierunku ślusarz to między innymi MG.20. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
Co potrafi ślusarz wyrobów artystycznych?
Osoba na tym stanowisku wykazuje się szeroką kreatywnością. Dodatkowo bardzo ważna jest też ścisła umiejętność czytania dokumentacji technicznej i wykonania dzieła w sposób poprawny. Zgodnie z tą dokumentacją. Wykonywanie takich szkiców, o jakie poprosi klient. Również odtworzenie starych zabytkowych bram lub okiennic. Taki ślusarz będzie musiał dobrać do tego odpowiednie materiały oraz sposoby ich łączenia. Jest to praca, w której ważne jest odpowiednie wymiarowanie i przygotowanie warsztatu do pracy z przedmiotami różnej wielkości. Czasem zlecenia wykonuje się u klienta na miejscu. Jednak większość z nich odbywa się w pracowni ślusarstwa artystycznego. Wszystko zależy tak naprawdę od charakteru przedsiębiorstwa.
Pracownia ślusarstwa artystycznego
W takiej pracowni możemy spotkać ślusarza wykonującego prace z zakresu obróbki ręcznej, jak i posługującego się narzędziami ślusarskimi i elektronarzędziami. W jego pracy znaczną rolę będzie odgrywać spawanie metodą MAG/MIG i TIG. Naprawa i konserwacja różnych elementów oraz ich ocena to standardowe czynności wykonywane przez ślusarza wyrobów artystycznych. Dodatkowo coraz częściej wymaga się znajomości języka obcego i posługiwania się nim. Osoby zza granicy często korzystają z usług polskich ślusarzy artystycznych, mając na uwadze ich wykształcenie oraz doświadczenie. Ślusarstwo artystyczne jest zawodem deficytowym. Ciężko jest znaleźć odpowiedniego fachowca w tym zakresie.
[…] Ślusarz wyrobów artystycznychŚlusarz wyrobów artystycznych18 marca 2020 […]
[…] Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/slusarz-wyrobow-artystycznych/ […]