Press "Enter" to skip to content

Specjalista IT – etat czy własna firma?

Rozważasz zawód specjalisty IT? Jedną z rzeczy, na które zwracasz uwagę to miejsce zatrudnienia. Pokażemy Ci, gdzie takowego szukać oraz jakie są realia pracy etatowej. Wskażemy też kilka pomysłów na własną działalność gospodarczą.

Specjalista IT – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

W zasadzie wszędzie, gdzie do funkcjonowania firmy potrzebny jest sprawny wewnętrzny system komputerowy. Nie musisz szukać firmy stricte informatycznej. Stabilność sieci i bezpieczeństwo danych potrzebne są w urzędach, sklepach, instytucjach naukowych i rozrywkowych. Dobry specjalista IT przyda się też w zakładach produkcji, hurtowniach, firmach zajmujących się bezpieczeństwem i usługami IT. Nie pogardzą Twoją pracą służby porządkowe (takie jak Policja), szkoły, uniwersytety czy muzea. Dobrym pomysłem jest też zatrudnienie się w firmie oferującej monitoring. Zastosowanie technologii informatycznych poszerza swoje wpływy o kolejne branże. To powoduje, że ilość potencjalnych miejsc pracy dla Ciebie wzrasta.

Specjalista IT – Wymogi pracodawców

Jak wspomnieliśmy w artykule „Specjalista IT – jak zostać?”, dla Twojego potencjalnego pracodawcy liczyć będą się przede wszystkim Twoje doświadczenie i umiejętności. Zwłaszcza w sektorze prywatnym i komercyjnym. Podczas rekrutacji, zwraca się uwagę na Twoje zaangażowanie. Zostaniesz zapytany, czy odbywałeś staże i praktyki. Dobrze, jeśli pomyślałeś o tym jeszcze podczas studiów. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczyć będzie poszczególnych systemów komputerowych oraz bezpieczeństwa sieci. Pracodawcy wiedzą, kogo potrzebują i mogą zadawać podchwytliwe pytania. Częstą praktyką jest postawienie Ciebie przed problemem. Będziesz musiał znaleźć słaby punkt w danej strukturze i wcielić się w rolę hakera, który chce obejść zabezpieczenia. Oprócz tego dla pracodawcy istotna jest Twoja wiedza branżowa dotycząca danego przedsiębiorstwa. O znajomości języków obcych nie wspominając.

Specjalista IT – Etat czy umowa zlecenie?

Badania pokazują, że pracodawcy najczęściej współpracują ze specjalistami IT w oparciu o umowę o pracę. Jest to wygodna forma dla obu stron. Specjalista IT nie może pracować „z doskoku”, niekiedy załatwienie bieżącego problemu wymagać będzie nadgodzin i specjalnego podejścia. Pracodawcy oczekują swego rodzaju lojalności od Ciebie. Niestabilne formy jak umowa o dzieło lub zlecenie dotyczy raczej pracowników sezonowych, lub doraźnych pomocników w projekcie. Tak zatrudniony, będziesz też najpewniej niżej opłacany.

Specjalista IT – Własna firma

Jako specjalista IT możesz próbować swoich sił na wolnym rynku. Poza oczywistościami takimi jak wyłożenie kapitału i rejestracji działalności gospodarczej potrzebny jest też Ci pomysł. Sfera informatyczna jest dość pojemna – możesz zajmować się naprawą i konserwacją sieci albo ich montażem. Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym fachowcem (lub masz takowych wśród swoich pracowników) możesz zająć się projektowaniem oprogramowania. Takiego służącego zabezpieczaniu systemów lub monitoringu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *