Press "Enter" to skip to content

Specjalista IT – ile zarabia?

Czy informatyczna wiedza oraz zaangażowanie sprawią, że na tym stanowisku dobrze zarobisz? A może jest to fachowiec, który jest wysoce niedoceniany przez rynek pracy? Przeprowadziliśmy analizę ofert pracy i badań rynku. Oto co ustaliliśmy w kwestii tego, ile zarabia specjalista IT.

Specjalista IT – Co ma wpływ na wysokość pensji?

Przede wszystkim firma i charakter Twojej pracy w niej. To istotne, czy pracujesz w księgarni, sklepie, urzędzie, firmie produkcyjnej a może dla instytucji państwowych przechowujących wrażliwe dane. Istotną różnicę stanowi prywatny i publiczny charakter Twojego pracodawcy. Wpływ ma też dominacja kapitału zagranicznego lub polskiego. W ramach tego samego zawodu – specjalista IT – możesz wykonywać w danej firmie różne zadania. Oraz być na różnym szczeblu hierarchii służbowej. To też ma wpływ na zarobki. Oprócz tego istotny jest region kraju oraz charakter komercyjny lub nie firmy. Podczas gdy informatycy w samorządach mają dość sztywne zarobki, w prywatnym sektorze istnieje spora konkurencja na rynku pracownika. To, co dodatkowo pozytywnie wpływa na Twoją pensję to Twoje własne atuty. Doświadczenie, wiedza, sukcesy, odpowiednio długi staż.

Mediana zarobków specjalisty IT w Polsce

Według branżowych portali zasadniczo średnio w Polsce specjalista IT zarabia około 5730 zł brutto. Wynika to z tego, że połowa wszystkich badanych zarabia w przedziale 4510 – 7220 zł brutto. Pozostali dzielą się na dwie połowy. Jedni z nich zarabiają poniżej tego pułapu, tj. poniżej 4510 zł. Pozostała ćwierć specjalistów IT co miesiąc na swoim koncie widzi wypłatę wyższą niż 7220 zł. Mówimy o kwotach brutto.

Specjalista IT – Jakiego typu pracodawca najlepiej płaci?

Zauważalnie wyższe zarobki czekają na Ciebie w firmach o dominacji kapitału zagranicznego. Różnica między nimi, a w pełni rodzimymi firmami wynosi nawet blisko 2000 zł w medianie. Polskie firmy przeważnie płacą 6200 zł. Zagraniczne średnio nawet 8122 zł. Jeszcze większa różnica jest w maksymalnych (spośród badanych) zarobkach – 12000 zł do 9000 zł dla zagranicznych firm.

Specjalista IT – Zarobki w zależności od szczebla zawodowego

Jak się domyślasz, im wyżej, tym lepiej. Prezesi i dyrektorzy IT zarabiają średnio 33 816 zł (dane za 2017 r.). Szefowie zespołów liczyć mogą średnio nadal na niezłe pieniądze – średnio 22758 zł zarobi dyrektor pionu, a 16 624 zł kierownik większego firmowego działu. Liderzy zespołów zarabiają w okolicach 11 tysięcy, a szeregowi pracownicy poniżej 10 tysięcy. Tu istotny jest staż. Różnica między młodszym specjalistą (4450 zł) a starszym (9484 zł) pokazuje, że doświadczenie jest w cenie.

Specjalista IT – Zarobki, a forma zatrudnienia

Okazuje się, że w zawodzie specjalisty IT więcej zarabia się na umowie o pracę. Ci, zatrudnieni na umowach o dzieło lub zlecenie zazwyczaj służą firmie sezonowo, lub jako pomoc. To przekłada się na niższe stawki, które otrzymują za swoją pracę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *