Press "Enter" to skip to content

Specjalista IT – jak zostać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że spora firma albo korporacja działa tak sprawnie? Zajmuje się tym specjalista IT. Od strony informatycznej, połączona jest mnóstwem komputerów i wzajemnych zależności. Instytucje posiadają wrażliwe dane, magazynowane na zabezpieczonych serwerach. Od każdej sprawy jest specjalista, tak samo, jak od zagadnień IT w firmie. Opowiemy Ci, kim jest taki pracownik, jak specjalista IT oraz w jaki sposób mógłbyś nim zostać.

Kim jest specjalista IT?

W zasadzie specjalista IT to mniej lub bardziej zawodowy informatyk. Najczęściej w ofertach pracy pod tą nazwą figuruje stanowisko, które wymaga od kandydata wiedzy na temat systemów komputerowych. Sieć, zabezpieczenia, bazy danych, firmowe serwery. Wszystko to wymaga obsługi, konserwacji i monitorowania. Specjalista IT stanowi w firmie osobę od kompleksowej obsługi informatycznej. Niekiedy samodzielnie, a innym razem jako członek lub szef wydelegowanego zespołu. Spotkać możesz go pod nazwami „menedżer IT”, „administrator IT” lub potocznie zakładowy informatyk. Żeby jednak móc swobodnie pracować na takim stanowisku potrzebna Ci jest ogólna i specjalistyczna wiedza informatyczna. Gdzie możesz taką zdobyć?

Specjalista IT – Studia informatyczne

Najbardziej kompetentną formą zdobycia wiedzy informatycznej są studia wyższe. Dobrym podglebiem jest już wykształcenie średnie techniczne w tym kierunku. Studia pogłębiają Twoją wiedzę i dają okazję do zapoznania się ze specjalistycznymi systemami i sprzętem. Cykl trwa 5 lat, podczas którego poznajesz zagadnienia ogólnoinformatczne. A także te powiązane z jedną z głównych specjalizacji. By myśleć o pracy specjalisty IT warto, abyś wybrał specjalizacje pokroju „administrator bezpieczeństwa IT”, „administrator sieci komputerowych” albo „administrator systemów serwerowych”. Nie oznacza to jednak, że jeśli pójdziesz w kierunku programowania lub analizy i projektowania rozwiązań informatycznych, praca na tym stanowisku jest dla Ciebie zamknięta. Oprócz tego dyplom wyższej uczelni i tytuł inżyniera na pewno pozytywnie wpływa podczas procesu rekrutacji do firmy. Choć nie jest to regułą. Wadą studiów wyższych jest długi czas ich trwania oraz – jak twierdzą absolwenci – sporo poświęconego czasu na zagadnienia teoretyczne, abstrakcyjne i niekiedy… nieaktualne.

Jak jeszcze możesz zostać specjalista IT?

Do wielu zastosowań okazuje się, że wystarczy, jeśli pilnie uczyć będziesz się w technikum informatycznym. Sporo fachowej wiedzy zdobędziesz na kursach, szkoleniach lub we własnym zakresie. Kursy internetowe, książki i własne zaangażowanie mogą uczynić z Ciebie równie dobrego fachowca. Zwłaszcza jeśli systemy i zabezpieczenia komputerowe są Twoją pasją. Musisz pamiętać, że praca w tym zawodzie wymaga ciągłego samodoskonalenia się. Systemy komputerowe się zmieniają i aktualizują. Podobnie jak sprzęt. Musisz być z tym na bieżąco, śledząc zmiany i dostosowywać się do nich.

Specjalista IT – Czy wyższe wykształcenie to konieczność?

Nie jest to konieczność. Spora ilość specjalistów IT ma wykształcenie średnie techniczne. Realia rynku pracy na tym stanowisku pokazują, że pracodawcy cenią bardziej wiedzę i umiejętności niż dyplom politechniki. Część z nich – przede wszystkim instytucje państwowe i samorządowe – wprost w swoich wymaganiach wskazują wykształcenie wyższe jako warunek konieczny do ubiegania się o posadę. Jednak sporo firm zatrudni Cię, jeśli zobaczy w Tobie potencjał, wiedzę, umiejętności i zaangażowanie. Nawet bez tytułu inżyniera.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *