Press "Enter" to skip to content

Specjalista IT – jak wygląda praca?

Skoro wiesz już, w jaki sposób można zostać specjalistą IT w firmie, zapewne ciekawi Cię, co taki fachowiec robi? Opowiemy Ci, w jaki sposób specjalista IT pracuje i co zazwyczaj leży w jego obowiązkach.

Czym zajmuje się specjalista IT w firmie?

Głównym i ogólnym Twoim zadaniem jako specjalisty IT w firmie będzie dbałość o sprawną pracę wszystkich systemów komputerowych. To, jakie one są i do czego służą, zależy oczywiście od rodzaju i specyfiki przedsiębiorstwa. Możesz jednak założyć, że z pewnością odpowiedzialny będziesz za bezpieczeństwo danych i sprawne działanie sieci wewnętrznej. Niekiedy będzie to funkcjonujący internetowo sklep, innym razem transfer danych poufnych, a jeszcze gdzie indziej będziesz odpowiedzialny za oprogramowanie sterujące produkcją.

Obowiązki zawodowe specjalisty IT

Musisz znać dany system i sieć. Jesteś odpowiedzialny za konserwację, stałą aktualizację sterowników i oprogramowania. Oraz ewentualnej naprawy błędów, gdy się pojawią. W zasadzie trudno jest wykazać jakiś szczegółowy zakres Twoich obowiązków. Są one zależne od typu firmy i wielkości instytucji. Bardzo często działać będziesz samodzielnie. Otrzymujesz od pracodawcy sporą autonomię, a nawet posłuch w kwestiach informatycznych wśród reszty pracowników. Jednak to zwiększa Twoją odpowiedzialność. Niekiedy nieprawidłowa praca systemów komputerowych nie tylko jest irytująca, ale i przynosi wymierne straty. Musisz mieć tego świadomość. Do Twoich zadań należeć będzie też dbałość o zasilanie, kupno lub zamówienie odpowiedniego sprzętu i specyfików konserwujących go.

Specjalista IT – praca bardzo odpowiedzialna

W niektórych instytucjach, przede wszystkim państwowych i bankowych, operuje się na danych wrażliwych, a nawet na pieniądzach klientów. Ich bezpieczeństwo przed cyberprzestępczością jest sporym wyzwaniem, któremu musisz sprostać. Co prawda większe instytucje posiadają odpowiedni kapitał oraz podległy Ci sztab ludzi. Lecz wciąż jest to zadanie bardzo odpowiedzialne i wymagające odporności na stres. Niektórzy pracodawcy wprost wymagają od Ciebie podpisania klauzuli, której naruszenie naraża Cię na odpowiedzialność karną lub dyscyplinarną.

Jakie jeszcze formy może przybrać stanowisko specjalisty IT?

Administrowanie systemem i bycie „zakładowym informatykiem” to najczęstsze zadania stawiane przed Tobą w ofertach pracy. Może jednak się zdarzyć, że pod nazwą „specjalista IT” pracodawca oczekiwać będzie od Ciebie innych usług. Część firm potrzebuje specjalistów od helpdesku – miejsca, w którym klienci zgłaszają się do Ciebie z problemami. Na przykład wywołanymi produkowanym przez Twoją firmę sprzętem lub oprogramowaniem. Inną alternatywą są zastosowania biznesowe – analiza informatyczna, wykorzystywanie danych handlowych do opracowywania algorytmów reklamowych i marketingowych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *