Press "Enter" to skip to content

Tłumacz – ile zarabia?

Przekładanie treści z jednego języka na drugi wydaje się pracą fascynującą. Stanowi dla Ciebie wyzwanie, a jednocześnie jest okazją do samorozwoju. Czy jednak na takiej pracy możesz dobrze zarobić? W końcu wkładasz w to mnóstwo czasu i wysiłku intelektualnego. Sprawdź, nasze ustalenia.

Co ma wpływ na Twoje zarobki?

Przede wszystkim Twoje umiejętności i doświadczenie. Nie dziw się, jeśli na samym początku kariery zawodowej oferowane Ci są mniej ambitne, a przy tym mniej płatne zlecenia. Pracodawcy i zleceniodawcy jeszcze Cię nie znają i nie są skłonni powierzać Ci wysoce specjalistycznych zadań. Te oczywiście też mają wpływ na zarobki. Większy poziom skomplikowania, bardziej specjalistyczny język lub stosowany dialekt zwiększają cenę za zlecenie. Wiadome jest, że tłumaczenie popularnych języków jest niżej opłacane, niż tych rzadkich Wpływ na zarobki tłumacza ma też miejsce, w którym pracuje. Istotne jest czy pracujesz we własnym biurze językowym, a może jesteś zatrudniony na etat. Różnie kształtują się zarobki w poszczególnych branżach – króluje rozrywka, media i technologie. Do tego istotne są typowe czynniki rynkowe – ilość zamówień, poziom zamożności danego regionu i wielkość ośrodka. Przoduje Mazowsze, Pomorze, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Najgorzej okazuje się w lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Tłumacz – zarobki

Tłumacze, według badań branżowych serwisów, zarabiają najczęściej w przedziale 3890 zł – 6810 zł brutto. To pensje tłumaczy etatowych, zatrudnionych w biurach językowych zajmujących się zleconymi tłumaczeniami. Nieco lepiej zarobisz, jeśli jesteś właścicielem takiego zakładu. Na własnej działalności, także tej freelancerskiej osiągać możesz zarobki na poziomie 5000 – 8000 zł miesięcznie. To wszystko uzależnione jest od ilości zleceń oraz ich wartości. Tłumaczenie typowej strony A4 może kosztować od kilku do kilkuset złotych. To zależy od popularności języka oraz poziomu skomplikowania merytorycznego tekstu. Klient zapłaci Ci więcej, jeśli wykonasz zlecenie w trybie ekspresowym. Zasada jest prosta – im więcej pracujesz, tym więcej zarobisz.

Tłumacz konferencyjny – zarobki

Tłumacze ustni, zwłaszcza jeśli pracują w instytucjach rządowych lub korporacjach, mogą zarobić naprawdę sporo. Pracując w ten sposób udostępniasz nie tylko swoją wiedzę, ale i zdrowie – pracujesz stale głosem. Masz też znacznie mniejszy czas reakcji i do namysłu. Przeciętnie, jako tłumacz konferencyjny popularnego angielskiego lub niemieckiego zarobisz około 5300 zł. Nieco niższa jest średnia, jeśli tłumaczysz języki wschodnie – rosyjski, ukraiński, białoruski. To mediana, ponieważ niekiedy zarobić możesz znacznie więcej. Pracując dla firmy konferencyjnej możesz zarobić nawet 1000 zł za 8 godzin pracy.

Tłumacz przysięgły

Ten typ tłumacza traktowany jest przez prawo niemal jako urzędnika państwowego. To powoduje, że jego zarobki są sztywne. To, ile zarobisz za swoją pracę reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Przykładowo za jedną stronę tłumaczenia z angielskiego na polski zarobisz dokładnie 23 zł. Odwrotna translacja to zarobek już 30,07 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *