Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako agent nieruchomości? Przede wszystkim w biurach zarządzania nieruchomościami. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że w tym charakterze zatrudniany będziesz jako pracownik etatowy. Firmy takie współpracują z samodzielnymi agentami nieruchomości, z którymi prowadzą transakcję wymienną. Firma dostarcza Ci klientów i nieruchomości do zarządzania. Ty nimi zarządzasz i je sprzedajesz. Firma zarabia na Twoich wysiłkach, a Ty na prowizji. Dla początkowych agentów nieruchomości to w zasadzie jedyne rozwiązanie. Umowa o współpracy, którą podpisujecie zawiera kilka istotnych szczegółów. Wskazany jest czas i miejsce pracy. Niektóre firmy udostępnią Ci swój lokal do podejmowania klientów oraz typowej pracy biurowej. Ustalić też musicie warunki rozliczania się – niekiedy konkretne kwoty i procenty będziesz miał narzucone. Jeśli jednak masz odrobinę doświadczenia i sukcesów, możesz usiłować te warunki negocjować.
Spis Treści
Agent nieruchomości – Własna działalność
By zatem pracować jako agent nieruchomości, musisz założyć działalność gospodarczą. Taka jednoosobowa firma to z punktu widzenia prawa i skarbówki taki sam zakład pracy jak każdy inny. Płacisz podatki i składki, takie jak przedsiębiorca. Taka praca to też większa elastyczność zarówno dotycząca miejsca jak i wymiaru czasu pracy. Niektóre firmy wymagają lojalności. Ale jako samodzielny agent nieruchomości możesz też ogłaszać swoje usługi w mediach i poszukiwać klientów na własną rękę. Sam wtedy ustalasz wysokość prowizji oraz zakres obowiązków. Nie możesz jednak poczynać zupełnie dowolnie – musisz być konkurencyjny i przekonać klientów, że warto skorzystać właśnie z Twoich usług, a nie innej, sprawdzonej firmy.
Agent nieruchomości – Ubezpieczenie OC
Kolejnym wymogiem, który potrzebny Ci jest w pracy agenta nieruchomości to wykupiona polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej. Nie tylko chroni Cię przed skutkami ewentualnych pomyłek podczas prezentacji. Ale też jest często głównym wymogiem podczas stań o współpracę z biurem zarządzania nieruchomościami. Truizmem jest dodawać, że musisz być osobą niekaraną i niepozbawioną zdolności do czynności prawnych.
Agent nieruchomości – Zrzeszenia zawodowe
Nie musisz w tym zawodzie jednak działać zupełnie sam. Możesz szukać wsparcia w zrzeszeniach zawodowych. Największym jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Członkostwo w niej daje Ci możliwość poszerzania kwalifikacji, dostęp do kursów, specjalistów i wyrabiania dodatkowych certyfikatów lub licencji. To także świetne źródło nawiązywania znajomości biznesowych i pozyskiwania kontaktów. Warto rozważyć takie zrzeszenie się zwłaszcza na początku swojej kariery zawodowej.
[…] Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/agent-nieruchomosci-na-etacie-czy-wlasnej-dzialalnosci-co-sie-bardziej-… […]