Press "Enter" to skip to content

Agent nieruchomości na etacie czy własnej działalności? Co się bardziej opłaca dla agenta nieruchomości?

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako agent nieruchomości? Przede wszystkim w biurach zarządzania nieruchomościami. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że w tym charakterze zatrudniany będziesz jako pracownik etatowy. Firmy takie współpracują z samodzielnymi agentami nieruchomości, z którymi prowadzą transakcję wymienną. Firma dostarcza Ci klientów i nieruchomości do zarządzania. Ty nimi zarządzasz i je sprzedajesz. Firma zarabia na Twoich wysiłkach, a Ty na prowizji. Dla początkowych agentów nieruchomości to w zasadzie jedyne rozwiązanie. Umowa o współpracy, którą podpisujecie zawiera kilka istotnych szczegółów. Wskazany jest czas i miejsce pracy. Niektóre firmy udostępnią Ci swój lokal do podejmowania klientów oraz typowej pracy biurowej. Ustalić też musicie warunki rozliczania się – niekiedy konkretne kwoty i procenty będziesz miał narzucone. Jeśli jednak masz odrobinę doświadczenia i sukcesów, możesz usiłować te warunki negocjować.

Agent nieruchomości – Własna działalność

By zatem pracować jako agent nieruchomości, musisz założyć działalność gospodarczą. Taka jednoosobowa firma to z punktu widzenia prawa i skarbówki taki sam zakład pracy jak każdy inny. Płacisz podatki i składki, takie jak przedsiębiorca.  Taka praca to też większa elastyczność zarówno dotycząca miejsca jak i wymiaru czasu pracy. Niektóre firmy wymagają lojalności. Ale jako samodzielny agent nieruchomości możesz też ogłaszać swoje usługi w mediach i poszukiwać klientów na własną rękę. Sam wtedy ustalasz wysokość prowizji oraz zakres obowiązków. Nie możesz jednak poczynać zupełnie dowolnie – musisz być konkurencyjny i przekonać klientów, że warto skorzystać  właśnie z Twoich usług, a nie innej, sprawdzonej firmy.

Agent nieruchomości – Ubezpieczenie OC

Kolejnym wymogiem, który potrzebny Ci jest w pracy agenta nieruchomości to wykupiona polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej. Nie tylko chroni Cię przed skutkami ewentualnych pomyłek podczas prezentacji. Ale też jest często głównym wymogiem podczas stań o współpracę z biurem zarządzania nieruchomościami. Truizmem jest dodawać, że musisz być osobą niekaraną i niepozbawioną zdolności do czynności prawnych.

Agent nieruchomości – Zrzeszenia zawodowe

Nie musisz w tym zawodzie jednak działać zupełnie sam. Możesz szukać wsparcia w zrzeszeniach zawodowych. Największym jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Członkostwo w niej daje Ci możliwość poszerzania kwalifikacji, dostęp do kursów, specjalistów i wyrabiania dodatkowych certyfikatów lub licencji. To także świetne źródło nawiązywania znajomości biznesowych i pozyskiwania kontaktów. Warto rozważyć takie zrzeszenie się zwłaszcza na początku swojej kariery zawodowej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *