Press "Enter" to skip to content

Zakup mieszkania w Warszawie – kilka porad praktycznych

Rynek mieszkań rozwija się niezmiennie od kilku lat. Choć trendy zakupowe wahają się – i raz są lepsze raz gorsze – deweloperzy nie tracą czasu i przygotowują kolejne mieszkaniowe inwestycje. Obecnie, w naszym kraju przeprowadzanych jest wiele rozmaitych inwestycji, stawiających między innymi na lokale mieszkalne i biurowe. Pod tym względem, wyróżnia się Warszawa, która jest ewenementem nie tylko w skali kraju, ale nawet całej Europy. Jej niezwykle szybko rozwijający się rynek lokalowy zachęca do kupowania lokali zarówno w celu użytkowym, jak i inwestycyjnym. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób planujących zakup mieszkania zlokalizowanego w stolicy naszego kraju. Dowiesz się na jakie sprawy warto zwrócić szczególną uwagę oraz jakimi kryteriami i zasadami warto się kierować, aby zakup mieszkania okazał się udany. 

Zakup mieszkania – nie tylko kwestia ceny 

Odnalezienie właściwego lokalu warto rozpocząć od ustalenia jego docelowej lokalizacji. Pod tym względem, poszczególne dzielnice Warszawy odznaczają się zgoła odmiennymi warunkami cenowymi. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że do najdroższych dzielnic należy Śródmieście, gdzie ceny za metr kwadratowy potrafią być nawet kilkukrotnie wyższe, niż na osiedlach ościennych. 

Do kolejnych stosunkowo drogich dzielnic należą Żoliborz, Mokotów, Praga-Północ, Ursus, Wola i Bielany. Za dzielnice stosunkowo tanie uchodzi natomiast Rembertów i Wesoła, gdzie udaje się znaleźć lokum o cenie zaledwie kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Do stosunkowo tanich dzielnic zaliczyć można również Wawer i Białołękę. 

Przeglądając dostępne oferty, warto wziąć pod uwagę podział na te pochodzące z rynku wtórnego oraz pochodzące bezpośrednio od właścicieli. Lokale pochodzące z rynku wtórnego są zazwyczaj droższe i ulokowane w dzielnicach o większym prestiżu. Ich cena może być jednak powiększona o kilka-kilkanaście procent z tytułu prowizji, którą pobiera firma deweloperska.

Jakie formalności sprawdzić przed zakupem mieszkania? Księgi wieczyste Warszawa

Najlepiej rozpocząć od upewnienia się, czy dla danego lokalu została założona księga wieczysta. Możesz to sprawdzić bez wychodzenia z domu, korzystając z elektronicznych rejestrów ksiąg wieczystych. Warto podkreślić, że księgi wieczyste są obecnie zakładane wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z ustawą o ich digitalizacji. 

Warto też upewnić się, czy w danym lokalu nie ma żadnych zaległych opłat, związanych na przykład z zużyciem mediów lub innymi, stałymi usługami. Właściciel lokalu powinien w tym celu dostarczyć odpowiednie zaświadczenie, które zagwarantuje, że wszystkie zaległości zostały uiszczone. Powinien też przygotować zaświadczenie o braku zameldowania przypisanego do danego mieszkania.

Wśród pozostałych ważnych dokumentów, bez których finalizacja umowy zakupu lokalu będzie niemożliwa, znajduje się akt notarialny. Czyli podstawowy dokument poświadczający prawo do zarządzania danym lokalem. W trakcie podpisywania umowy warto też sporządzić protokół z odbioru mieszkania – wymieniający jego aktualne wyposażenie oraz oddawane wraz z nim przyrządy i sprzęty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *