Press "Enter" to skip to content

Agent nieruchomości to zawód zderegulowany – Sprawdź jak zostać agentem nieruchomości

Jeszcze do niedawna, gdyż do 2014 roku, zawód agenta nieruchomości obwarowany był kilkoma ścisłymi wymaganiami. Do jego wykonywania, w pracy jako agent nieruchomości potrzebowałeś konkretnego wykształcenia, zdania egzaminu i wyrobienia sobie licencji. Dziś nadal możesz to wszystko zrobić, ale już od kilka ładnych lat nie musisz. Agentem nieruchomości może zostać każdy, kto po prostu czuje się w tym zawodzie na siłach. Oraz zyskał zainteresowanie pracodawców. A ci, niezależnie od deregulacji, mają swoje wymagania.

Agent nieruchomości – Wstępne wymagania

Poza przygotowaniem merytorycznym istotne będą pewne bardzo konkretne wstępne wymagania. Spotkasz się z nimi niemal w każdej ofercie pracy w zawodzie agenta nieruchomości. A są wśród nich:

  • wykształcenie średnie – o tym, jak wykształcenie wpływa na Twoje szanse na rynku pracy, opowiemy Ci za moment. Faktem jest, że matura to niezbędne minimum do pracy w tym zawodzie,
  • prawo jazdy kategorii B – Twoja praca jest w ciągłym ruchu, dlatego wskazane jest, abyś poruszał się samodzielnie,
  • obsługa komputera i pakietów biurowych typu MS Office – standard,
  • komunikatywność i zdolności handlowe, pozyskiwania i przekonywania klientów,
  • umiejętność samodzielnej organizacji pracy,
  • wiedza i zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

To oczywiście tylko te najczęściej przewijające się wymagania względem kandydatów. Niektóre firmy wymagać będą konkretnego wykształcenia albo wręcz doświadczenia i sukcesów, którymi możesz się pochwalić.

Agent nieruchomości – Wykształcenie zawodowe

Jak wspomnieliśmy, nie ma wymogów dotyczących tego, jakie konkretnie powinieneś mieć wykształcenie. Pracodawcy jednak bardzo często za warunek konieczny stawiają maturę. Ukończenie studiów wyższych w tej branży nie jest oczywiście pozbawione sensu. Studia z zakresu prawa, budownictwa, ekonomii, marketingu albo public relations mają dość dobre przygotowanie do pracy z klientami. Dowiesz się o specyfice branży oraz będziesz umieć wskazać mocne cechy danej nieruchomości. Klient, widząc że posługujesz się fachową wiedzą budowniczą i konstruktorską łatwiej przystanie na Twoje argumenty. Innym ciekawym pomysłem są studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Agent nieruchomości – Kursy zawodowe

Pewne przygotowanie daje też ukończenie odpowiednich kursów na pośrednika nieruchomości. Wykładowcy opowiedzą Ci wtedy o specyfice branży, metodach pozyskiwania i przekonywania klientów. Takie kursy organizowane są przez urzędy pracy, stowarzyszenia oraz… biura zarządzania nieruchomościami. Tak! Jeśli pracodawca dostrzeże w Tobie potencjał oraz osobę, której jednak brakuje nieco wiedzy, organizuje takie szkolenia. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *