Press "Enter" to skip to content

Chcesz zostać kosmetyczką?

Od zawsze interesowała Cię moda, kosmetyki oraz próbowałaś swoich sił w robieniu makijażu mamie lub koleżankom? Myślisz, że drzemie w Tobie zmysł piękna a zabawa kolorami i kosmetykami jest Twoją pasją. Być może warto rozważyć taką ścieżkę kariery zawodowej. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo dbają o swoją aparycję i specjalistka kosmetyczka na pewno będzie miała dużo pracy i klientów. A odwiedzają ją już nie tylko kobiety. Jak więc zostać kosmetyczką?

Kto ma predyspozycje do zawodu kosmetyczki?

Przede wszystkim musisz czuć, że to Twoja pasja. Taka praca wymaga stałego i bezpośredniego kontaktu z klientem. Przy niektórych zabiegach wręcz intymnego. Ważnym jest więc, by kandydatka na kosmetyczkę była osobą o miłym usposobieniu, otwarta na ludzi i ich potrzeby. Komunikatywność, spostrzegawczość, staranność i sumienność, a także umiejętność nienachalnego doradzania i empatyczne podejście to cechy dobrej przedstawicielki tej profesji.

Technik usług kosmetycznych

Okazuje się, że wcale nie potrzebne są do tego wieloletnie studia wyższe lub opanowanie tomów opasłych ksiąg. Szkolnictwo zawodowe od dawna ma w swojej ofercie zawód kosmetyczki. Jako młoda osoba możesz wybrać technikum o zawodzie technik usług kosmetycznych. Nauka trwa 5 lat i przypomina zwyczajne liceum. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących będziesz miała także szereg zajęć zawodowych. Istotnymi zagadnieniami podczas edukacji będą anatomia, dermatologia, chemia kosmetyczna, podstawy dietetyki, przedsiębiorczości oraz podstawy kosmetologii.

Czego nauczysz się w szkole?

W trakcie cyklu kształcenia będziesz musiała zaliczyć obowiązkowe praktyki, podczas których własnoręcznie nauczysz się przeprowadzania zabiegów. Pielęgnacja twarzy, szyi, dekoltu, upiększanie stóp i dłoni, a także elementy wizażu i kosmetyki pielęgnacyjne. Będziesz uczyła się na temat typów cery, budowy skóry, jej potrzeb i form pielęgnacji. Znajomość składu specyfików pielęgnacyjnych i kosmetycznych to spora dawka z zakresu chemii i biologii – te przedmioty nie ominą Cię. Do tego nauka języka obcego wzbogacona będzie o terminologię i slang używany w tym zawodzie. Cykl nauczania kończy się specjalnym egzaminem zawodowym, zwanym czeladniczym. Jego pozytywne przejście uprawnia do wykonywania zawodu.

Inne formy kształcenia

Niektóre szkoły branżowe miewają w swojej ofercie zawód łączący fryzjerstwo z kosmetologią. Nauka wtedy częściowo przebiega w szkole zawodowej, a częściowo polega – przez kilka dni w tygodniu – na zwyczajnej pracy w salonie kosmetycznym. Jeżeli ukończyłaś szkołę średnią, otworem przed Tobą nadal stoją szkoły policealne i stricte kosmetyczne. Ponieważ nauka wtedy dotyczy wyłącznie kwestii zawodowych, a nie ogólnokształcących, taki cykl nauczania trwa 2 lata. Daje on również odpowiednie przygotowanie do zawodu, a program nauczania i egzaminy zgodne są z wytycznymi MEN.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *