Press "Enter" to skip to content

Studia kosmetologiczne

Salony kosmetyczne poszerzają swoją ofertę i w walce o klienta podwyższają ich jakość. Oprócz tradycyjnych kosmetyczek po kursach zawodowych lub technikum coraz częściej potrzebni są specjaliści z większą wiedzą na temat kosmetologii i dermatologii. W ten sposób zdolne są takie osoby do bardziej specjalistycznych zabiegów, które nie tylko poprawiają wieczorową aparycję, ale i potrafią przywrócić skórze zdrowie i młody wygląd. Jak jednak wyglądają takie wyższe studia kosmetologiczne?

Czego uczą studia kosmetologiczne?

Przede wszystkim jest to daleko idące, specjalistyczne, rozwinięcie wiedzy, którą daje technikum kosmetyczne. Nie jest to tym samym kierunek łatwy. Zahacza o medycynę i dermatologię. Na warsztat weźmiesz takie przedmioty i dziedziny wiedzy jak: fizjologia, chemia, biologia, farmakologia, higiena, anatomia, a nawet pielęgniarstwo i ziołolecznictwo. Oprócz mnogości wiedzy teoretycznej wykształcane są w studentach także umiejętności miękkie, które przydadzą się podczas pracy z klientami. Do tego praktyczna nauka wykonywania profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, pielęgnacyjnych zgodnie ze wskazaniami i uwarunkowaniami biologicznych klientki. Na podstawie specjalistycznego sprzętu, którego obsługi również uczą takie studia.

Studia kosmetyczne – specjalizacje

Wiedza teoretyczna to jedno, ale jak na większości kierunków studiów, będziesz musiała wybrać jakiś węższy zakres specjalizacji zawodowej. To sprawi, że poznasz bardziej szczegółowe zagadnienia związane z konkretnymi zabiegami. Nie ma sensu wymieniać wszystkich specjalizacji po kolei, gdyż jest ich bardzo wiele. Łatwiej powiedzieć, że dzielą się one na te bardziej związane z medycyną i te z pielęgnacją.

Medyczne specjalizacje

Występują tu między innymi kosmetologia lecznicza albo podologia. Ta pierwsza zgłębia zagadnienia związane z medycyną estetyczną. Studiowana jest tu dermatologia, dietetyka i odpowiednia sztuka suplementacji. Niekiedy są studentom przekazywane także pewne techniki chirurgii estetycznej. Dobrym przykładem jest specjalizacja zwana laseroterapia. Podologia z kolei to dziedzina medycyny, która zajmuje się problemami skóry – choroby, defekty, zakażenia. Kosmetolog po takiej specjalizacji jest w pewnym sensie lekarzem od skóry. Wie, jakie zastosować preparaty, by skórę wyleczyć oraz zapobiegać powstawaniu takich chorób. Potrafi też wykonywać zabiegi niwelujące schorzenia.

Specjalizacje pielęgnacyjne

W tym podtypie specjalizacji możesz wybrać przykładowo kosmetologię stosowaną – tam na warsztat brana jest pielęgnacja skóry z uwagi na atuty wizualne i zabiegi przeciwstarzeniowe. A także o tym, jak dobierać podstawowe kosmetyki stosowane na co dzień. Specjalizacja wizaż i stylizacja to sztuka specjalistycznego makijażu, pielęgnacji włosów i układania fryzur zgodnie z biologicznymi potrzebami danej klientki. Z kolei profesjonalne zabiegi odnowy biologicznej to zagadnienie specjalizacji zwanej SPA and Wellness.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *