Press "Enter" to skip to content

Kosmetyczka – stanowisko pracy, BHP i choroby zawodowe

Wykonywanie tej profesji to sporo frajdy i satysfakcji z uzyskiwanych efektów. Niestety, jak wiele prac, także i kosmetyka przejawia się pewnymi zagrożeniami na stanowisku pracy. Może też po dłuższym czasie wykonywania jej skutkować pewnymi charakterystycznymi chorobami zawodowymi. Dlatego tak ważne są higiena i przestrzeganie pewnych zasad bezpieczeństwa i ergonomii w pracy kosmetyczki.

BHP w salonie kosmetycznym

Do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku kosmetyczki należy uwzględnienie odpowiedniej temperatury powietrza i wentylacja, zabezpieczanie stanowiska przed nadmierną wilgocią i czynnikami szkodliwymi. Pomieszczenie musi być odpowiednio wielkie, by komfortowo zmieściły się tam wszystkie stanowiska pracy. Musi być stały dopływ naturalnego słonecznego światła, a w nocy sztucznego. Podłogi muszą być wykonane z materiału uniemożliwiającego pośliźnięcie się, lustra nie powodować zniekształceń a fotele dla klientów być wygodne. W każdym zakładzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy i instrukcja udzielania jej, zanim przybędzie lekarz.

Ergonomia stanowiska pracy kosmetyczki

Większość zadań, które wykonujesz, jako kosmetyczka odbywają się w wymuszonej pozycji stojącej. I to w sposób długotrwały. Dlatego stanowisko pracy musi być odpowiednio dostosowane. Blat powinien być na wysokości dostosowanej do wzrostu ciała pracownika. Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia powinny znajdować się w zasięgu ręki. To wszystko minimalizuje szkody związane ze stały przebywaniem w pozycji stojącej.

Choroby zawodowe u kosmetyczki

Choroby zawodowe do określenia na typowe schorzenia, które dotykają przedstawicieli danego zawodu. Wynikają one bezpośrednio z charakteru danej pracy i ciągłego obciążania organizmu lub umysłu pewnymi czynnikami ryzyka. Praca kosmetyczki to ciągła praca na stojąco. To obciąża stawy i może prowadzić do powstawania żylaków. Pewna ergonomia stanowiska pracy może nieco łagodzić skutki dolegliwości.

Kosmetyczka i zagrożenia

Kosmetyczka stosuje dużą ilość preparatów chemicznych, którymi traktuje skórę, paznokcie i czasami włosy klientki. Te wydzielają opary, które dostają się do dróg oddechowych kosmetyczki. Długotrwałe z nimi przebywanie może skutkować pojawieniem się alergii, a nawet zatruć. Do tego taka praca to ciągły kontakt z klientem. Niekiedy bardzo bliski i intymny. To z kolei może powodować zagrożenie przenoszenia się wirusów i bakterii. Te skutkują występowaniem chorób zakaźnych skóry, dróg oddechowych, jamy ustnej, gardła i przenoszenia się pasożytów. Niekiedy niefortunny wypadek może spowodować skaleczenie się klientki. Nawet jeśli jest drobne i bezbolesne, kontakt z krwią to może grozić przenoszeniem się wirusów typu HCV albo HIV. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i BHP.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *