Press "Enter" to skip to content

 Kosmetyczka – charakter pracy, atuty, trudności

Kosmetologia to dziedzina wiedzy, która łączy sobie praktyczne czynności upiększające, ale i dermatologię. W mniej lub bardziej inwazyjny sposób ingeruje w skórę. W celach poprawiających urodę oraz zdrowie Twojej naturalnej ochrony ciała. To nie jest zwykłe malowanie się na imprezę. Kosmetyczka musi mieć specjalistyczną wiedzę. Na temat struktury skóry i wpływu preparatów na jej stan. Błąd mógłby spowodować duże szkody.

Kosmetyczka — Zawodowy prestiż

Zmiany cywilizacyjne i kulturowe ostatnich wielu dekad spowodował, że ludzie znacznie w większym stopniu są świadomi znaczenia urody. O wiele większy nacisk kładzie się na poprawę aparycji oraz przedłużanie młodego wyglądu niż czyniły to nasze babcie. Stąd rosnąca popularność salonów kosmetycznych. W których specjalistycznie wykwalifikowani pracownicy dbają o pielęgnację skóry twarzy i ciała. Dobra kosmetyczka stale rozwija się zawodowo, uczestniczy w kursach i sympozjach. Tam dowiaduje się o nowych trendach kosmetycznych, metodach, nowych narzędziach i specyfikach. To podnosi jej kwalifikacje i jakość usług salonu, w którym pracuje. Klient tylko na tym korzysta.

Czym zajmuje się kosmetyczka na co dzień?

Podstawowe obowiązki kosmetyczki w większości zakładów jej pracy wyglądają podobnie. Kosmetyczka pracuje z klientami, rozmawia z nimi i stara się zrozumieć ich oczekiwania i potrzeby. Powinna być otwarta na przekazanie swojej wiedzy i subtelne doradzanie zastosowanych rozwiązań. Do zabiegów, jakie wykonuje, należą pielęgnacja ciała, stóp, dłoni i paznokci, depilacja, wykonanie adekwatnego do okazji makijażu. Ten z kolei może mieć walory wyłącznie estetyczne lub łączyć je ze zdrowotnymi i pielęgnacyjnymi. Dobra kosmetyczka potrafi rozpoznać choroby skóry na wczesnym etapie i zasugerować leczenie. Nie jest lekarzem, ale pewną wiedzę dermatologa posiada.

Kosmetyczka — Prowadzenie biznesu

Praca kosmetyczki wymaga zachowywania higieny i porządku na stanowisku. Czyszczenie sprzętu, dbałość o porządek wśród preparatów oraz sprzątanie również należą do jej obowiązków. Bywa, że klientka jest alergiczką, o czym ma prawo nie zdawać sobie sprawy. Dlatego ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie odpowiedniego z nią wywiadu. W ten sposób kosmetyczka wie, w jaki sposób obchodzić się z potrzebami skóry i działa swojej klientki. Zasady BHP względem salonów kosmetycznych mają nieco podwyższony rygor z uwagi na styczność z chemikaliami oraz niekiedy ostrymi narzędziami. Kosmetyczka powinna potrafić udzielać pierwszej pomocy. Oprócz tego kosmetyczka niekiedy sprzedaje i poleca produkty firm, z którymi na przykład współpracuje je salon. A jeśli prowadzi swój własny salon, dochodzą do tego obowiązki związane z działalnością gospodarczą.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *